BiznesINFO.pl
policja-wypadek-zatrzymanie-iberion

Biznes Info

Wszystko już przygotowane. Kierowcy będą tracić samochody za szczególne przewinienie

9 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Kierowcy jeżdżący pod wpływem alkoholu mogą niedługo mieć znacznie większy problem niż utrata prawa jazdy. Rząd przygotował przepisy, w myśl których kierujący po procentach będą tracić swoje samochody.

Resort Sprawiedliwości od dłuższego czasu przymierza się do wprowadzenia przepisów, które doprowadzą do konfiskaty pojazdów osób jeżdżących pod wpływem alkoholu. O procedowanych przepisach przypomniała "Rzeczpospolita".

pexels-michelle-leman-6765748

Prezenty na Walentynki od Porsche podbiją serce każdego

CZYTAJ DALEJ

Z doniesień gazety wynika, że projekt znajduje się już w Rządowym Centrum Legislacji i wejdzie w życie już 2 tygodnie od publikacji.

Duża liczba kierujących po alkoholu

Do tak rygorystycznych kroków ma skłaniać bardzo duża liczba kierowców zatrzymywanych przez policję pod wpływem alkoholu.

Wiceminister sprawiedliwości Maciej Warchoł przyznał, że policjanci w 2021 r. zatrzymali 99 tys. pijanych kierowców. Biorąc pod uwagę mniejszą liczbę kontroli niż w latach poprzednich, co było spowodowane pandemią, to należy się domyślać, że pod wpływem jeździło kilka razy więcej kierowców. To skłania rząd do znalezienia skutecznego sposoby na odstraszenie od jeżdżenia na podwójnym gazie.

Nie tylko zabranie samochodu, ale również więzienie

Konfiskata samochodu, to nie jedyna kara przewidziana w nowelizacji przepisów. Srogie kary mają również spaść na osoby, które za jazdę pod wpływem karane będą ponownie.

W takich przypadkach ma zostać zlikwidowana opcja zastosowania kary grzywny lub kary więzienia w zawieszeniu. Kierowca ponownie wsiadający pod wpływem będzie musiał liczyć się więc z bezwzględną karą pozbawienia wolności.

Tagi:

mandat

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >