woda
Autor Paulina Musianek - 5 Sierpnia 2019

W sierpniu zabraknie wody w kranach. Fatalna sytuacja w kilku województwach

Woda staje się coraz cenniejszym zasobem. Jak alarmują hydrolodzy, jeśliby blisko stanu zagrożenia hydrologicznego związanego z obniżaniem się poziomu wód podziemnych.

Woda “towarem deficytowym”?

Woda już niedługo może być cennym zasobem. W sierpniu może zabraknąć jej w kranach w polskich domach. Państwowa służba hydrogeologiczna wprowadza stan zagrożenia hydrogeologicznego. Jeśli sierpień będzie równie gorący co lipiec to grozi nam tzw. niżówka hydrogeologiczna. To oznacza obniżanie się zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych. Powinniśmy przygotować się na utrudnienia związane z dostępem do wody w studniach gospodarczych czy z ujęć komunalnych użytkujących pierwszy poziom wodonośny, a także do zmniejszenia ciśnienia wody w sieci wodociągowej.

Alert Państwowej Służby hydrogeologiczna

Alert obowiązuje dla ośmiu województw:

 • wielkopolskiego,
 • lubuskiego,
 • opolskiego (część południowo-wschodnia),
 • śląskiego (część zachodnia i północno-zachodnia),
 • mazowieckiego (część południowo-zachodnia),
 • łódzkiego (część południowo-wschodnia),
 • lubelskiego (część północna)
 • zachodniopomorskiego (część południowo-zachodnia)/

Służna hydrogeologiczna ostrzega przed zjawiskiem wysychania małych, cieków wodnych, studni, obniżania się poziomu wody w rzekach oraz opadania poziom wód podziemnych. Należy wiedzieć, że woda do codziennego użytku w pierwszej kolejności pobierana jest właśnie z gruntu. Mała ilość opadów i susza, powodują jej poważne problemy w dostawie wody. Niżówka hydrogeologiczna świadczy o słabym zasilaniu wód podziemnych, co powoduje wysychanie studni i rzek.

Wysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęWysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęCzytaj dalej

Susza coraz bardziej dotkliwa

Problemy z wodą pojawiły się już kilka tygodni temu. Władze aż 300 miejscowości w Polsce władze zaapelowały o ograniczenie zużycia wody. Susza i brak opadów nie tylko powodują straty u rolników, ale też rzutują na codzienne życie każdego z nas. Część samorządów apelowało do mieszkańców między innymi o nie podlewanie roślin. W niektórych miejscach nie wolno już podlewać ogródków ani napełniać basenów, a złamanie zakazu jest tam wykroczeniem karanym mandatem.

Prognozowane burze nie polepszą sytuacji i nie poprawią bilansu wodnego. Szybkie i intensywne opady nie uzupełniają dobrze zasobów wód gruntowych.

Polska jest najuboższym w wodę krajem wspólnoty europejskiej. Nasze zasoby wody pitnej są aż 3 razy mniejsze niż średnia europejska. Ich ilość można porównać do zasobów… Egiptu.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
 2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
 3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
 4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News