emerytura-pixabay-sarcifilippo
Obraz sarcifilippo z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Kwietnia 2020

Waloryzacja z nowymi zasadami. W trakcie pandemii rząd zmienia prawo emerytalne, obawia się nieuniknionego

Waloryzacja emerytur prawdopodobnie zostanie poprawiona. W ramach tarczy antykryzysowej 3.0 rząd zamierza rozwiązać problem czerwcowych emerytur, które były niższe od świadczeń z innych miesięcy.

Waloryzacja w czerwcu niezwykle pechowa

W czerwcu lepiej nie przechodzić na emeryturę. To jedyny miesiąc w całym roku, gdy świadczenia są wyliczane na niekorzystnych warunkach, co wynika z obowiązujących przepisów - osoby, które składają wniosek w czerwcu, tracą kwartalną waloryzację składek, a to wpływa na wysokość emerytury. Obowiązuje ich tylko waloryzacja roczna. Straty mogą wynosić nawet setki złotych miesięcznie.

GW: Zdruzgotane pielęgniarki przerywają milczenie. Twierdzą, że rządzący ukrywają prawdę o epidemiiGW: Zdruzgotane pielęgniarki przerywają milczenie. Twierdzą, że rządzący ukrywają prawdę o epidemiiCzytaj dalej

Waloryzacja do zmiany

Rząd przekazał do Sejmu propozycje zmian zawarte w tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej. Rządzący nie mają wątpliwości, że już niedługo liczba emerytów może skoczyć do góry. Jest to spowodowane kryzysem na rynku pracy - osoby, które teraz zostaną zwolnione, mogą już nie wrócić do aktywności zawodowej, tylko przejdą na emeryturę. Dlatego pojawiła się propozycja zmiany waloryzacji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmiany

W tarczy 3.0 znajduje się rozwiązanie, które przewiduje zmianę sposobu waloryzacji emerytur - podaje portal money.pl. W konsekwencji problem czerwcowych emerytur powinien zostać rozwiązany. Świadczeniobiorcy mają otrzymywać więcej pieniędzy każdego miesiąca.

Tarcza 3.0 doprowadzi do zmian w waloryzacji emerytur

Rząd chce, by przy określaniu wysokości świadczeń emerytalnych w czerwcu liczyć ją na takich samych zasadach, jak jest w przypadku emerytur majowych. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to korzystniejsze. Dzięki temu rozwiązaniu nikt nie powinien wyjść na tym stratny.

Sekielski przed wyborami może wywołać zamieszanie. Datę ujawni za kilka dniSekielski przed wyborami może wywołać zamieszanie. Datę ujawni za kilka dniCzytaj dalej

Ile będzie kosztować taka zmiana? Z wyliczeń ZUS wynika, że w tym roku będzie koszt około 2 mln zł. Ale z każdym kolejnym rokiem będzie to generować większe koszty. Łącznie, na przestrzeni 10 lat FUS może zapłacić o 40 mln więcej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
  2. Laboratorium w Wuhan zostało zaatakowane. Cyberprzestępcy chcą poznać prawdę na temat pochodzenia wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News