BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Waloryzacja z nowymi zasadami. W trakcie pandemii rząd zmienia prawo emerytalne, obawia się nieuniknionego

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Waloryzacja emerytur prawdopodobnie zostanie poprawiona. W ramach tarczy antykryzysowej 3.0 rząd zamierza rozwiązać problem czerwcowych emerytur, które były niższe od świadczeń z innych miesięcy.

Waloryzacja w czerwcu niezwykle pechowa

W czerwcu lepiej nie przechodzić na emeryturę. To jedyny miesiąc w całym roku, gdy świadczenia są wyliczane na niekorzystnych warunkach, co wynika z obowiązujących przepisów - osoby, które składają wniosek w czerwcu, tracą kwartalną waloryzację składek, a to wpływa na wysokość emerytury. Obowiązuje ich tylko waloryzacja roczna. Straty mogą wynosić nawet setki złotych miesięcznie.

Waloryzacja do zmiany

Rząd przekazał do Sejmu propozycje zmian zawarte w tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej. Rządzący nie mają wątpliwości, że już niedługo liczba emerytów może skoczyć do góry. Jest to spowodowane kryzysem na rynku pracy - osoby, które teraz zostaną zwolnione, mogą już nie wrócić do aktywności zawodowej, tylko przejdą na emeryturę. Dlatego pojawiła się propozycja zmiany waloryzacji.

W tarczy 3.0 znajduje się rozwiązanie, które przewiduje zmianę sposobu waloryzacji emerytur - podaje portal money.pl. W konsekwencji problem czerwcowych emerytur powinien zostać rozwiązany. Świadczeniobiorcy mają otrzymywać więcej pieniędzy każdego miesiąca.

Tarcza 3.0 doprowadzi do zmian w waloryzacji emerytur

Rząd chce, by przy określaniu wysokości świadczeń emerytalnych w czerwcu liczyć ją na takich samych zasadach, jak jest w przypadku emerytur majowych. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to korzystniejsze. Dzięki temu rozwiązaniu nikt nie powinien wyjść na tym stratny.

Ile będzie kosztować taka zmiana? Z wyliczeń ZUS wynika, że w tym roku będzie koszt około 2 mln zł. Ale z każdym kolejnym rokiem będzie to generować większe koszty. Łącznie, na przestrzeni 10 lat FUS może zapłacić o 40 mln więcej.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas zakupów on-line lawinowo wyciekły dane. Sprawdzono ile osób ucierpiało

Czytaj więcej >