fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 14.07.2019. n/z List z ZUSu i pieniadze leza na klawiaturze komptera.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Stycznia 2020

Waży się los twojej emerytury w 2020. Został jeden bardzo ważny czynnik

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych zostanie podana już niedługo. Potrzebne są jeszcze dane na temat jednego czynnika - informuje “Gazeta Podatkowa”.

Waloryzacja już 1 marca

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku zostanie przeprowadzona w modelu kwotowo-procentowym. Wraz z dniem 1 marca 2020 roku świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji, ale nie mniej niż o zagwarantowaną kwotę, która będzie zależna od rodzaju pobieranego świadczenia. Może to być 70 zł, 52,50 zł lub 35 zł - donosi gazeta.

Jak podaje gazeta, waloryzacja jest obliczana na podstawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększonego o przynajmniej 20 proc. realnego wzrostu średniego wynagrodzenia. “Za wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych przyjmuje się średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (ŚWCEiR) albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (ŚWCO), jeżeli jest on wyższy” - czytamy.

Już za trzy dni kierowcy zapłacą nową, specjalną opłatę. Nałożona została tylko na właścicieli konkretnych autJuż za trzy dni kierowcy zapłacą nową, specjalną opłatę. Nałożona została tylko na właścicieli konkretnych autCzytaj dalej

Waloryzacja będzie korzystna jak nigdy

“GP” przytacza dane z komunikatu Prezesa GUS z dnia 15 stycznia 2020 r. Wówczas ogłoszono, że ogółem średnioroczny wskaźnik w 2019 r. w stosunku do 2018 r. wyniósł 102,3 proc., co daje wzrost o 2,3 proc. Natomiast dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2019 r. w stosunku do ub.r. wyniósł 102,6 proc., co oznacza wzrost cen o 2,6 proc.

Ze względu na to, że korzystniejszy jest wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów, to właśnie na nim będzie opierać się wysokość wskaźnika waloryzacji świadczeń.

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Oficjalna waloryzacja będzie znana najpóźniej w połowie lutego

“Gazeta Podatkowa” informuje, że aby oficjalna waloryzacja była znana, potrzeba jeszcze tylko danych o realnym wzroście przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. względem 2018 r. Prezes GUS wyda oficjalny komunikat w tej sprawie najpóźniej do 11 lutego 2020 r. Według szacunków rząd waloryzacja w 2020 r. ma wynieść 103,24 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Już za trzy dni kierowcy zapłacą nową, specjalną opłatę. Nałożona została tylko na właścicieli konkretnych autJuż za trzy dni kierowcy zapłacą nową, specjalną opłatę. Nałożona została tylko na właścicieli konkretnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News