BiznesINFO.pl
Ulga robotyzacyjna od przyszłego roku

Pixabay/Królestwo_Nauki

Ponad miliard złotych na nową ulgę. Wiadomo już, kto będzie mógł skorzystać i zaoszczędzić masę pieniędzy

12 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ulga robotyzacyjna dołączy do katalogu bonifikat, z których korzystają przedsiębiorcy. Dzięki nowemu rozwiązaniu firmy będą mogły odliczyć do 50 proc. kosztów poniesionych na zakup robotów. Kto na tym skorzysta?

Ulga robotyzacyjna - kluczowe daty i zasady przyznania

Według doniesień portalu bankier.pl ulga robotyzacyjna ma zostać wprowadzona 1 stycznia 2021 r. Losy nowego rozwiązania będą ważyły się do końca września tego roku. Rząd chce ograniczyć czasowo nową bonifikatę - ma ona przysługiwać przez 5 lat. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że ulga robotyzacyjna objąć wydatki poniesione na przestrzeni lat 2021-2025.

Główne założeniem bonifikaty jest pokrycie przez państwo 50 proc. wydatków, które polscy przedsiębiorcy przeznaczyli na zakup konkretnych urządzeń. Ulga robotyzacyjna ma zezwalać na odliczenie kosztów poniesionych z tytułu kupna robotów, urządzeń do produkcji addatywnej (druki 3d), maszyn sterowanych cyfrowo, specjalistycznego oprogramowania i szkolenia pracowników w zakresie nowych technologii.

Dla kogo ulga robotyzacyjna?

Projekt przepisów zakłada, że z ulgi robotyzacyjnej skorzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i spółki z małego i średniego sektora. W ten sposób rząd chce wspomóc firmy w wielobranżowym rozwoju i zachęcić wszystkich właścicieli do inwestowania w nowe technologie. Forsal podaje, że nowa bonifikata ma podnieść poziom robotyzacji polskich przedsiębiorstw i poprawić jakość i elastyczność produkcji.

Według wstępnych wyliczeń koszt ulgi robotyzacyjnej wyniesie 1 mld 100 mln zł w przeciągu 5 lat. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że w pierwszym roku obowiązywania pochłonie ok. 150 mln zł z polskiego budżetu.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Pokaźny system preferencji podatkowej wzbogacony o ulgę robotyzacyjną

Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z bogatej oferty bonifikat od polskiego rządu, ale ulga robotyzacyjna to pierwsze rozwiązanie nastawione bezpośrednio na nowe technologie. Nowa bonifikata ma opierać się o istniejącą już ulgę B+R (możliwość dwukrotnego odliczania kosztów kwalifikacyjnych). Kto może korzystać z tego rozwiązania? Podatnicy, którzy opłacają podatek według skali podatkowej i rozliczają się na deklaracji PIT-36 oraz osoby opłacające podatek według 19% stawki podatkowej i rozliczające się na deklaracji PIT-36L.

Poza tym przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi IP Box. Dzięki niej podatnicy są uprawnieni do 5-proc. stawki preferencyjnej pod warunkiem, że rejestrują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >