Ulga robotyzacyjna od przyszłego roku
Pixabay/Królestwo_Nauki
Autor Maria Glinka - 12 Września 2020

Ponad miliard złotych na nową ulgę. Wiadomo już, kto będzie mógł skorzystać i zaoszczędzić masę pieniędzy

Ulga robotyzacyjna dołączy do katalogu bonifikat, z których korzystają przedsiębiorcy. Dzięki nowemu rozwiązaniu firmy będą mogły odliczyć do 50 proc. kosztów poniesionych na zakup robotów. Kto na tym skorzysta?

Ulga robotyzacyjna - kluczowe daty i zasady przyznania

Według doniesień portalu bankier.pl ulga robotyzacyjna ma zostać wprowadzona 1 stycznia 2021 r. Losy nowego rozwiązania będą ważyły się do końca września tego roku. Rząd chce ograniczyć czasowo nową bonifikatę - ma ona przysługiwać przez 5 lat. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że ulga robotyzacyjna objąć wydatki poniesione na przestrzeni lat 2021-2025.

Główne założeniem bonifikaty jest pokrycie przez państwo 50 proc. wydatków, które polscy przedsiębiorcy przeznaczyli na zakup konkretnych urządzeń. Ulga robotyzacyjna ma zezwalać na odliczenie kosztów poniesionych z tytułu kupna robotów, urządzeń do produkcji addatywnej (druki 3d), maszyn sterowanych cyfrowo, specjalistycznego oprogramowania i szkolenia pracowników w zakresie nowych technologii.

Dla kogo ulga robotyzacyjna?

Projekt przepisów zakłada, że z ulgi robotyzacyjnej skorzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i spółki z małego i średniego sektora. W ten sposób rząd chce wspomóc firmy w wielobranżowym rozwoju i zachęcić wszystkich właścicieli do inwestowania w nowe technologie. Forsal podaje, że nowa bonifikata ma podnieść poziom robotyzacji polskich przedsiębiorstw i poprawić jakość i elastyczność produkcji.

Według wstępnych wyliczeń koszt ulgi robotyzacyjnej wyniesie 1 mld 100 mln zł w przeciągu 5 lat. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że w pierwszym roku obowiązywania pochłonie ok. 150 mln zł z polskiego budżetu.

Emeryci będą mogli więcej zarobić i będą bardziej chronieni? Pomysły związkowców mogą uratować 340 tys. osóbEmeryci będą mogli więcej zarobić i będą bardziej chronieni? Pomysły związkowców mogą uratować 340 tys. osóbCzytaj dalej

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Pokaźny system preferencji podatkowej wzbogacony o ulgę robotyzacyjną

Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z bogatej oferty bonifikat od polskiego rządu, ale ulga robotyzacyjna to pierwsze rozwiązanie nastawione bezpośrednio na nowe technologie. Nowa bonifikata ma opierać się o istniejącą już ulgę B+R (możliwość dwukrotnego odliczania kosztów kwalifikacyjnych). Kto może korzystać z tego rozwiązania? Podatnicy, którzy opłacają podatek według skali podatkowej i rozliczają się na deklaracji PIT-36 oraz osoby opłacające podatek według 19% stawki podatkowej i rozliczające się na deklaracji PIT-36L.

Poza tym przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi IP Box. Dzięki niej podatnicy są uprawnieni do 5-proc. stawki preferencyjnej pod warunkiem, że rejestrują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Nie tylko PKO BP, ale i ING. Bank wprowadza nową funkcje na twoim koncieNie tylko PKO BP, ale i ING. Bank wprowadza nową funkcje na twoim koncieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrotING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrotCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News