Ulga abolicyjna do zniesienia
Pixabay/Pijon
Autor Maria Glinka - 10 Września 2020

Pieniędzy zza granicy nie przywieziesz już tak dużo jak wcześniej. Polacy polegną w walce z podatkami

Ulga abolicyjna pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania. Już niedługo ten przywilej, z którego korzystają Polacy pracujący za granicą, może wygasnąć. Ministerstwo Finansów przygotowuje bowiem projekt zakładający uszczelnienie podatków.

Ulga abolicyjna do likwidacji

Ulga abolicyjna to bonifikata, dzięki której Polacy pracujący za granicą rozliczają przychody wedle prawa podatkowego danego kraju. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy nie są narażeni na podwójne opodatkowanie. Już niebawem te zasady mogą ulec zmianie.

W najnowszym wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się bowiem projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów, który zakłada szeroko zakrojoną koncepcję uszczelnia podatków. Jednym z niepokojących punktów jest likwidacja wspomnianej ulgi abolicyjnej. Projekt zakłada nie tylko likwidację ulgi abolicyjnej, ale również zmiany w PIT, CIT i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Resort postuluje, aby spółki komandytowe coraz częściej korzystały z ryczałtu. Chcąc zachęcić je do tej metody, ma zostać zwiększony limit przychodów z 250 tys. do 2 mln euro.

Ważne zmiany w rentach i emeryturach. Uważaj na jedną kwotę, inaczej świadczenia mogą być zmniejszone lub zawieszoneWażne zmiany w rentach i emeryturach. Uważaj na jedną kwotę, inaczej świadczenia mogą być zmniejszone lub zawieszoneCzytaj dalej

Brak ulgi abolicyjnej dotknie Polaków pracujących w niektórych państwach

Portal gazeta.pl przekazuje, że likwidacja ulgi abolicyjnej może uderzyć w Polaków pracujących w Austrii, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Umowy podatkowe zawarte z tymi krajami zakładają rozliczenie proporcjonalne, co przekłada się na konieczność opłacenia podatku PIT na terenie RP przy jednoczesnym odliczeniu podatku przekazanego za granicami państwa. Tej dopłaty można uniknąć korzystając z ulgi abolicyjnej.

Jeśli rząd zdecyduje się ją znieść to podatnicy będą zmuszeni zapłacić różnicę między podatkiem w Polsce, a tym, który odprowadzili w kraju, w którym rejestrują przychody. Przykład przytoczył Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce. - Po zniesieniu ulgi możliwe będzie, by polski rezydent zapłacił w danym kraju np. 15 proc. podatku, a w Polsce jeszcze 17 proc., czyli różnicę między stawką podatku za granicą a stawką 32 proc. wynikającą z polskiej skali podatkowej - tłumaczył specjalista.

Szykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzySzykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzyCzytaj dalej

Najbardziej narażeni wydają się być pracownicy rezydujący w ZEA, gdzie podatku PIT nie płaci się w ogóle. - Osoby, które pracują w tym kraju a są rezydentami Polski musiałyby zapłacić w Polsce cały podatek wynikający ze skali podatkowej. Dzięki uldze podatkowej nie płacą go w ogóle - wyznał Łukasz Boszko, ekspert Grant Thornton.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Twój organizm wysyła sygnał S.O.S. Co o zdrowiu mówi wygląd paznokci?

Jakie będą skutki zniesienia ulgi abolicyjnej?

Eksperci od spraw podatkowych negatywnie oceniają koncepcję zniesienia ulgi abolicyjnej. Menadżer z KMPG wskazuje, że jej likwidacja może spotęgować problemy podatników z fiskusem. Wszystko dlatego, że warunki dotyczące ustalania kraju rezydencji są na tyle nieprecyzyjne, że może pojawić się spór o to, czy dana osoba posiada nieograniczony obowiązek podatkowy. A co za tym idzie, czy musi odprowadzać PIT w całości w Polsce od swoich dochodów.

Ruszyły kontrole z PIP, zapukać mogą i do ciebie. Najwyższa kara wynosi aż 30 tys. złRuszyły kontrole z PIP, zapukać mogą i do ciebie. Najwyższa kara wynosi aż 30 tys. złCzytaj dalej

Zdaniem Anny Misiak, doradcy podatkowego, usunięcie ulgi abolicyjnej bez wprowadzenia alternatywnego mechanizmu likwidującego negatywne skutki opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą przysporzy wielu problemów. W jej ocenie pozbycie się ulgi abolicyjnej okaże się bardzo niekorzystne dla Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Gołota przegrał z nim w 52 sekundy. Teraz jego rywal zdradza, jak tego dokonał
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo
  4. Tragiczna informacja dla seniorów, obiecanej podwyżki emerytur nie będzie. Nie ma na nią pieniędzy
  5. Duda obiecywał 4 mld zł na specjalny fundusz. Po pół roku Polacy wciąż nie zobaczyli ani złotówki
  6. Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
Dokonano niezwykłego odkrycia w Polsce. Według naukowców szczątki pochodzą sprzed 116 tys. latDokonano niezwykłego odkrycia w Polsce. Według naukowców szczątki pochodzą sprzed 116 tys. latCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News