ulga prorodzinna
Pixabay/Fz
Autor Paulina Musianek - 22 Lutego 2020

Rodzicu, na dziecko możesz dostać tysiące złotych ulgi. Wystarczy odpowiednio rozliczyć PIT

Ulga prorodzinna to jedna z podstawowych ulg, które można ująć w deklaracji PIT i dzięki temu uzyskać większy zwrot podatku. Jednak mało kto wie, że rodziny wielodzietne mogą liczyć na naprawdę ogromny zastrzyk gotówki.

Ulga prorodzinna przysługuje osobom, które odprowadzają podatek dochodowy według skali podatkowej - rozliczającym się na formularzach PIT-36 i PIT-37. Z odliczenia mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy, którzy wychowują jedno lub więcej dzieci. Im więcej ma się dzieci na wychowaniu, tym na większą ulgę można liczyć. Mało kto zdaje sobie sprawę, na jak spore kwoty mogą otrzymać rodziny wielodzietne.

Ulga prorodzinna najbardziej korzysta przy sporej gromadce dzieci

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgę na dzieci można włączyć do deklaracji PIT w każdym roku. Od podatku można odliczyć 1112 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000 zł na trzecie i aż 2700 zł na czwarte i każde następne.

Z wyliczeń portalu money.pl wynika, że rodzice wychowujący pięcioro dzieci mogą liczyć na ulgę prorodzinną w wysokości 9624 zł. Po doliczeniu zwrotu podatku nadwyżka wynosi łącznie 10 949,62 zł - taka kwota może zostać wypłacona dzięki odliczeniu.

Dziecko urodzone w 2019 roku

Rodzice, których dziecko urodziło się w trakcie 2019 roku często mają wątpliwości, w jaki sposób rozliczyć przysługującą im ulgę prorodzinną. Należy pamiętać, że naliczana jest ona proporcjonalnie. Oznacza to, że ulga na dziecko urodzone w trakcie roku przysługuje w proporcjonalnej jej części, na każdy miesiąc licząc od daty urodzenia się dziecko. Miesięczna kwota na pierwsze i drugie dziecko to 92,67 zł, na trzecie 166,67 zł oraz 225 zł na czwarte i każde kolejne.

Warto podkreślić, że z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać tylko te osoby, które faktycznie wykonują władzę rodzicielską. Nie chodzi tylko o prawo, ale o jej rzeczywiste wykonywanie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News