pieniadze-ulga-pixnio.com
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Lutego 2020

Ponad 100 tysięcy ulgi. Skorzystać z niej mogą małżeństwa, wystarczy spełnić jeden warunek

Ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od podatku wydatków związanych z ocieplaniem domu, takich jak instalacja paneli słonecznych, wymiana pieca, kupno materiałów budowlanych, a także wymiany innych potrzebnych elementów zabudowy domu. Zobacz, co można odliczyć w ramach tej ulgi.

Ulga termomodernizacyjna - kto może z niej skorzystać?

Ta ulga przysługuje osobom, które rozliczają się stawką 18 proc., 32 proc., 19 proc., a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatek może zostać pomniejszony o wydatki przeznaczone na modernizację domu, dzięki którym udaje się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Jak podaje portal bankier.pl, każdy we współwłaścicieli nieruchomości może odliczyć maksymalnie 53 tys. zł. Czyli w przypadku małżeństwa, które posiada nieruchomość, może wspólnie odliczyć nawet 106 tys. zł.

Dzięki uldze odliczysz sporo wydatków

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy odliczyć różne wydatki związane z ulepszaniem domu. Dotyczy to m.in. zakupu kotła gazowego i olejowego, zakupu węzła cieplnego wraz programatorem temperatury, wymiany okien i drzwi, a także zakupu paneli słonecznych i materiałów budowlanych.

W przypadku materiałów budowlanych obowiązuje pewien warunek. Takie inwestycje muszą być poniesione dla ocieplenia budynku albo montażu urządzeń grzewczych. Portal podaje, że dopuszcza się także odliczenie kosztów audytu domu przed realizacją czynności modernizacyjnych.

Ulga nie obejmuje wszystkich kosztów

Zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów w ramach ulgi możemy wymienić okna w domu, jeżeli ma to wpływ na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Natomiast wydatki na wymianę samych szyb nie zaliczają się do ulgi ze względu na to, że są to część stolarki okiennej.

Nie można też odliczyć kosztów, które zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także tych, które wliczają się do kosztów uzyskania przychodów - podaje bankier.pl.

W celu dokonania rozliczenia online można skorzystać z platformy Twój e-PIT. Logowanie do systemu jest dostępne od 15 lutego. Warto pamiętać, że czas na wypełnienie rozliczenia upływa do 30 kwietnia. Im wcześniej podatnik to zrobi, tym wcześniej może liczyć na ewentualny zwrot nadpłaty.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News