BiznesINFO.pl Polska i Świat Ukraińcy żyją na koszt Polaków? Jest raport NBP
Pixabay/SamuelFrancisJohnson

Ukraińcy żyją na koszt Polaków? Jest raport NBP

8 stycznia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

O uchodźcach i migrantach z Ukrainy wiele się mówi. Że zarabiają wielkie pieniądze, żyją na koszt państwa, a co za tym idzie, podatników, a nawet, że mają lepiej od Polaków. Ostatni raport NBP rozjaśnia tę kwestie. Ile z tego to mit?

Najmniej jak się da

Już po raz trzeci od wybuchu wojny na Ukrainie Narodowy Bank Polski przeprowadził badanie sytuacji ekonomicznej migrantów i uchodźców z tego kraju. Mimo to wciąż krążą pogłoski o zarobkach Ukraińców. Zdaniem niektórych, zarabiają oni lepiej od Polaków lub żyją na ich koszt, pobierając świadczenia socjalne. Dotyczy to przede wszystkim uchodźców powojennych. Nic z tego nie jest jednak prawdą.
Z raportu NBP jasno wynika, że migranci znajdują się w znacznie lepszej sytuacji od Ukraińców, którzy przybyli do Polski po rosyjskim ataku. Chociaż obie grupy zarabiają najczęściej w okolicach płacy minimalnej , aż 49% uchodźców zadeklarowało pensję niższą niż 3 tysiące złotych netto . W przypadku migrantów jest to zaledwie 21%.
Warto mieć na uwadze również to, że wykształcenie zdobyte na Ukrainie często nie ma znaczenia podczas szukania pracy w Polsce, a to, w połączeniu z chaosem, jaki wywołała wojna, tylko jeszcze bardziej utrudnia ich sytuację.

Nawet 29 tysięcy złotych zwrotu na wniosek. ZUS ci o tym nie przypomni

Życie na koszt państwa

31% migrantów przedwojennych i 53% uchodźców rzeczywiście korzysta z polskich świadczeń. Najczęściej wskazywanym spośród nich jest jednak 500 plus (obecnie 800 plus). Z tego dodatku korzysta 28% migrantów i 44% uchodźców.
Wbrew oczekiwaniom jednak, tylko niewielka liczba Ukraińców żyjących w Polsce zadeklarowała, że korzysta z zasiłku dla bezrobotnych — około 2%. Polską emeryturę pobierało natomiast zaledwie 3% respondentów.
Niektórzy mogą skorzystać również ze wsparcia pozostającej na wschodzie rodziny lub Ukraińskiej emerytury, która jednak zwykle nie sięga nawet 500 polskich złotych.

Czy Ukraińcy zostaną w Polsce na dłużej?

Mimo że wielu Ukraińców opuściło już Polskę w poszukiwaniu wyższych zarobków, wielu wciąż deklaruje, że chętnie zostanie w naszym kraju na dłużej niż rok lub nawet na stałe. W przypadku uchodźców jest to 39%, a w przypadku migrantów przedwojennych — aż 61%. Równocześnie ponad połowa respondentów nie potrafi dokładnie określić, jak długo pozostaną w Polsce. Wielu z nich deklaruje, że chciałoby wrócić na Ukrainę w ciągu 3 miesięcy od zakończenia wojny.

źródło: interiaBIZNES

Gigantyczna transakcja Orlenu. Setki nowych stacji
Ogromne zmiany w płaceniu gotówką. Ile pieniędzy możemy trzymać w domu?
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie