Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle jest warta willa Jarosława Kaczyńskiego. Minął się z prawdą w oświadczeniach majątkowych?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.04.2024 16:11

Tyle jest warta willa Jarosława Kaczyńskiego. Minął się z prawdą w oświadczeniach majątkowych?

Jarosław Kaczyński dom
Fot. CZESIEK POWAGA/AGENCJA SE/East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Niewiele jest w Polsce prywatnych domów, które są tak rozpoznawalne, jak ten należący do Jarosława Kaczyńskiego. Posiadłość mieści się na warszawskim Żoliborzu. Z pozoru jest to niczym niewyróżniający się budynek mieszkalny, jednak uwagę zwraca kwestia jego ceny.

Dom Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu

Super Express zwraca uwagę na kwestię realnej wartości domu, w którym mieszka Jarosław Kaczyński i którego jest współwłaścicielem (należy do niego jedna trzecia budynku). 

Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 150 mkw ma, według osób, które były w środku, niczym się nie wyróżniać. Wystrój ma być skromny, ale między piętrami została zainstalowana winda umożliwiająca poruszanie się pomiędzy kondygnacjami Jadwidze Kaczyńskiej, gdy ta jeszcze żyła. Uwagę zwraca jedynie bardzo duża liczba książek, prasy i dokumentów.

Tyle zarabiał Daniel Obajtek w Orlenie. Kwota jest imponująca

Oświadczenie sobie, wartość rynkowa sobie

Osobną kwestię stanowi jednak wycena nieruchomości. Dziś, gdy cena metra kwadratowego nieruchomości w Warszawie rośnie niemal z miesiąca na miesiąc, interesująco wypadają oświadczenia majątkowe Jarosława Kaczyńskiego.

W dokumentach składanych przez byłego premiera przez wiele lat wartość domu wskazywana była na 1,5 mln złotych. Taka wycena padła w pierwszym oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego złożonym w kwietniu 2015 r. Co ciekawe, wartość ta nie zmieniła się w latach kolejnych.

Tak było aż do kwietnia 2022 r., gdy szef Prawa i Sprawiedliwości wycenił w oświadczeniu majątkowym dom, którego jest współwłaścicielem, na 1,8 mln złotych. Należy pamiętać, że mowa o willowej dzielnicy centrum Warszawy cieszącej się dużym prestiżem. Podniesienie wartości budynku w 2022 r. mogło być więc bezpośrednim skutkiem problemów mieszkaniowych, z którymi mamy do czynienia w całej Polsce.

Wycena 600 tys. poniżej wartości rynkowej?

Według firmy SonarHome zajmującej się analityką rynku mieszkaniowego i specjalizującej się w szacowaniu wartości nieruchomości, w kwietniu 2024 r. cena metra kwadratowego w Warszawie wynosi już ponad 16 tys. zł, a nie brakuje wyliczeń, że jest to nawet o 2 tys. zł więcej. To sugerowałoby, że nawet według nowych oświadczeń Jarosław Kaczyński wycenia swój dom ok. 600 tys. zł poniżej ceny rynkowej.

Wpływ na wycenę może mieć też fakt, że dom jest zadłużony, choć na relatywnie niewielką kwotę. Budynek stanowi bowiem zabezpieczenie dla kredytu, który Jarosław Kaczyński wziął w SKOK-u, a którego do spłaty na koniec 2023 r. pozostało jeszcze 53 tys. zł. Mimo to wartość w oświadczeniach majątkowych wciąż zdaje się wysoce niedoszacowana, co pokazuje, jak niewiele wspólnego z rynkową rzeczywistością mogą mieć oświadczenia majątkowe polityków.