BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Strumień 3 miliardów złotych każdego roku do TVP - to pomysł władzy

28 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (również poseł PiS) zapowiedział, że podczas przyszłej kadencji Sejmu telewizja publiczna zostanie wspomożona kwotą od 3 do 3,5 mld zł, co odpowiada 0,2% PKB. To pomysł zastąpienia abonamentu RTV.

O takim pomyśle na finansowanie mediów publicznych Czabański poinformował wczoraj na antenie Polskiego Radia 24. Jego zdaniem pomysł ma dużą szansę realizacji. 

TVP niczym wojsko 

Ze słów szefa Rady Mediów Narodowych wynika, że media publiczne, w skład których wchodzi TVP, miałyby być finansowane na podobnych zasadach jak w przypadku sił zbrojnych. To znaczy, że należałoby ustawowo ustalić dokładną część PKB, która byłaby przeznaczana na media. Jak mówi prezes RMN byłby to ułamek ułamka PKB, a zapewniałby telewizji stały dopływ środków niezależnie od sprawujących rządy. Inaczej istniałaby pokusa zmniejszenia pieniędzy przeznaczanych na media - mówił Czabański. 

Kwota 0,2% PKB, którą proponuje Czabański odpowiadałaby obecnie ponad 3 miliardom złotych. Pieniądze miałyby być przeznaczone na publiczne rozgłośnie radiowe, a także telewizję polską (TVP) i wszystkie jej oddziały regionalne. 

Wszystko z szacunku do płacących abonament 

Tak duże ilości pieniędzy przeznaczane na media publiczne według Czabańskiego będą zadośćuczynieniem dla osób, które przez całe życie płaciły abonamet RTV.  "Trzeba tym ludziom dać satysfakcję za te lata płacenia abonamentu, dlatego że oni doceniali rolę mediów publicznych, nie zrażali się różnymi próbami destrukcji systemu abonamentowego i po prostu uważali, że to jest ich obywatelski obowiązek" - powiedział szef RMN i poseł PiS na antenie radia, co cytuje PAP. 

Poseł przypuszcza, że pomysły o których mówił w radiu będą elementem kampanii wyborczej jego partii w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >