BiznesINFO.pl
Trzynasta emerytura podratowała budżet NFZ

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Seniorzy podzielili się pieniędzmi z NFZ. Trzynasta emerytura ratuje fundusz, także twoja

22 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Trzynasta emerytura uratowała finanse Narodowego Funduszu Zdrowia? Na to wskazuje skala strat na przestrzeni dwóch miesięcy w czasie kryzysu wywołanego przez pandemię. Przedstawimy konkretne wyliczenia.

Trzynasta emerytura ratunkiem dla NFZ

Trzynasta emerytura przysłużyła się nie tylko seniorom. Okazuje się, że dzięki wypłacie dodatkowego świadczenia, z którego państwo ściągnęło podatki (m.in. składkę zdrowotną), udało się podreperować budżet NFZ, nadszarpnięty przez koronawirusowy kryzys.

Redakcja RFM FM ustaliła, że NFZ zyskał miliard złotych w związku z trzynastą emeryturą. Gdyby nie dodatkowe świadczenie to straty w budżecie w kwietniu po raz kolejny przybrałyby ogromną skalę. W marcu NFZ zebrał 6 mld 200 mln zł, czyli o miliard mniej niż w tym samym miesiącu w 2019 r. Dzięki „trzynastkom” ubytek w kwietniu wynosił już zaledwie 50 mln względem poprzedniego roku.

Pieniędzy na leczenie nie zabraknie

NFZ oznajmiło, że finanse są niezagrożone – fundusz ma otrzymać rekompensatę z budżetu państwa w zamian z przywilej, który przysługuje przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej. Chodzi o zwolnienie ze składek, na które decyduje się coraz więcej firm. Dane z początku maja wskazują, że o niepłacenie składek zawnioskowało 800 tys. spółek.

Kwietniowa wypłata trzynastej emerytury przysłużyła się seniorom, którzy dzięki dodatkowemu świadczeniu zyskali 1200 zł brutto. Od „trzynastki” potrącano podatek dochodowy i składkę zdrowotna. Przełożyło się to na ostateczną kwotę 981 zł, ale też wsparło finanse NFZ. Trzynasta emerytura trafiła do ok. 9,8 mln obywateli. Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na 11,7 mld zł.

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >