BiznesINFO.pl
Tłusty czwartek 2021

Pixabay/RitaE

Tłusty Czwartek 2021: W tym roku pyszne święto znacznie wcześniej

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Tłusty czwartek 2021 zbliża się wielkimi krokami. Co do zasady smakowity czas rozpusty jest uzależniony od daty Wielkanocy. Kiedy wypada dzień, w którym spożyte kalorie się nie liczą?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypada tłusty czwartek 2021

  • Ile pączków zjada statystyczny Polak

  • Jaka jest geneza pączkowej tradycji

Tłusty czwartek 2021 na horyzoncie

Tłusty czwartek 2021 to moment, na który czekają miłośnicy słodyczy. Interia przypomina, że jest to święto zwyczajowe, a jego data - ruchoma. Tłusty czwartek zależy od tego, kiedy wypada w danym roku Wielkanoc.

Przyjęło się, że pączkowe święto jest obchodzone dokładnie 52 dni przed świętami wielkanocnymi. Data ta może mieścić się w przedziale od 29 stycznia do 4 marca. Tłusty czwartek 2021 obchodzimy 11 lutego.

Cukierniom nie pozostało zatem zbyt wiele czasu, aby przygotować się na oblężenie. Co roku w tłusty czwartek przed punktami ustawiają się bowiem bardzo długie kolejki. Tego dnia kalorie się nie liczą, a dla chrześcijan jest to ostatni moment na skosztowanie słodkości przed Wielkim Postem.

W Polsce ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim pączki tradycyjne. Gazeta Wyborcza donosi, że we Wrocławiu tłumy gromadzą się przed cukiernią przy ul. Ruskiej. W Gdańsku poszukiwacze niepowtarzalnych smaków kierują swoje kroki do Cukierni W-Z i Starej Pączkąrni, zaś w Poznaniu gromadzą się na chodnikach ulicy Dąbrowskiego do Dobrej Pączkarni i Pączkarni "Pączek w Maśle".

Z kolei w Warszawie miłośnicy słodkości wyjątkowo cenią sobie wypieki Zakładu Cukierniczego „Zagoździński” na Woli. Jest to bowiem jedna z najstarszych cukierni w stolicy, którą odwiedzał podobno sam marszałek Józef Piłsudski. Radio Zet podaje, że w ubiegłym roku najwięksi fani pączków stali przed tym punktem od 04:00.

W tłusty czwartek nie liczy się kalorii

Portal gazeta.pl donosi, że zgodnie ze statystykami przeciętny Polak zjada 2,5 pączka w tłusty czwartek. Szacuje się, że w ubiegłym roku Polacy pochłonęli aż 100 mln pączków. Czy tłusty czwartek 2021 pobije ten rekord? Szanse są duże, ponieważ dane GUS wskazują, że z roku na roku wzrastają wydatki na słodkości.

Kaloryczność pączków waha się między 240 a 500. Dla osób dbających o dietę, które zamierzają obchodzić tłusty czwartek 2021, zaleca się zwykłego pączka z różą i cukrem. Dużo więcej kalorii ma pączek z adwokatem czy toffi, oblany lukrem.

Choć tłusty czwartek to co do zasady święto pączka, to jednak wśród wypieków pojawiają się także inne słodkości. W Polsce dużą popularnością cieszą się faworki wysmażane na głębokim oleju i posypane cukrem pudrem. W 100 gramach faworków może być nawet 500 kalorii.

Tłusty czwartek to święto o wieloletniej tradycji

Geneza tłustego czwartku wywodzi się z pierwotnych wierzeń Europejczyków. Starożytni Rzymianie w czasie tzw. „tłustego dnia” świętowali zakończenie zimy i początek wiosny. Co ciekawe w tamtych czasach pączki stanowiły jedynie dodatek do innych kalorycznych potraw, które spożywano tego dnia. Na stołach pojawiały się przede wszystkim tłuste mięsa i wino.

Tłusty czwartek w wersji na słodko zawitał do Polski w XVII wieku. Jednak smakowite wypieki z przełomu renesansu i baroku wyglądały zupełnie inaczej niż pączki, które umilą tłusty czwartek 2021. W dawnych latach wypieki miały w środku migdał lub orzech. Przesąd głosił, że ten kto go znajdzie, będzie miał szczęście.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >