BiznesINFO.pl

Pixabay/RitaE

Tłusty Czwartek 2021: W tym roku pyszne święto znacznie wcześniej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypada tłusty czwartek 2021

  • Ile pączków zjada statystyczny Polak

  • Jaka jest geneza pączkowej tradycji

Tłusty czwartek 2021 na horyzoncie

Tłusty czwartek 2021 to moment, na który czekają miłośnicy słodyczy. Interia przypomina, że jest to święto zwyczajowe, a jego data - ruchoma. Tłusty czwartek zależy od tego, kiedy wypada w danym roku Wielkanoc.

Przyjęło się, że pączkowe święto jest obchodzone dokładnie 52 dni przed świętami wielkanocnymi. Data ta może mieścić się w przedziale od 29 stycznia do 4 marca. Tłusty czwartek 2021 obchodzimy 11 lutego.

Cukierniom nie pozostało zatem zbyt wiele czasu, aby przygotować się na oblężenie. Co roku w tłusty czwartek przed punktami ustawiają się bowiem bardzo długie kolejki. Tego dnia kalorie się nie liczą, a dla chrześcijan jest to ostatni moment na skosztowanie słodkości przed Wielkim Postem.

W Polsce ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim pączki tradycyjne. Gazeta Wyborcza donosi, że we Wrocławiu tłumy gromadzą się przed cukiernią przy ul. Ruskiej. W Gdańsku poszukiwacze niepowtarzalnych smaków kierują swoje kroki do Cukierni W-Z i Starej Pączkąrni, zaś w Poznaniu gromadzą się na chodnikach ulicy Dąbrowskiego do Dobrej Pączkarni i Pączkarni "Pączek w Maśle".

Z kolei w Warszawie miłośnicy słodkości wyjątkowo cenią sobie wypieki Zakładu Cukierniczego „Zagoździński” na Woli. Jest to bowiem jedna z najstarszych cukierni w stolicy, którą odwiedzał podobno sam marszałek Józef Piłsudski. Radio Zet podaje, że w ubiegłym roku najwięksi fani pączków stali przed tym punktem od 04:00.

W tłusty czwartek nie liczy się kalorii

Portal gazeta.pl donosi, że zgodnie ze statystykami przeciętny Polak zjada 2,5 pączka w tłusty czwartek. Szacuje się, że w ubiegłym roku Polacy pochłonęli aż 100 mln pączków. Czy tłusty czwartek 2021 pobije ten rekord? Szanse są duże, ponieważ dane GUS wskazują, że z roku na roku wzrastają wydatki na słodkości.

Kaloryczność pączków waha się między 240 a 500. Dla osób dbających o dietę, które zamierzają obchodzić tłusty czwartek 2021, zaleca się zwykłego pączka z różą i cukrem. Dużo więcej kalorii ma pączek z adwokatem czy toffi, oblany lukrem.

Choć tłusty czwartek to co do zasady święto pączka, to jednak wśród wypieków pojawiają się także inne słodkości. W Polsce dużą popularnością cieszą się faworki wysmażane na głębokim oleju i posypane cukrem pudrem. W 100 gramach faworków może być nawet 500 kalorii.

Tłusty czwartek to święto o wieloletniej tradycji

Geneza tłustego czwartku wywodzi się z pierwotnych wierzeń Europejczyków. Starożytni Rzymianie w czasie tzw. „tłustego dnia” świętowali zakończenie zimy i początek wiosny. Co ciekawe w tamtych czasach pączki stanowiły jedynie dodatek do innych kalorycznych potraw, które spożywano tego dnia. Na stołach pojawiały się przede wszystkim tłuste mięsa i wino.

Tłusty czwartek w wersji na słodko zawitał do Polski w XVII wieku. Jednak smakowite wypieki z przełomu renesansu i baroku wyglądały zupełnie inaczej niż pączki, które umilą tłusty czwartek 2021. W dawnych latach wypieki miały w środku migdał lub orzech. Przesąd głosił, że ten kto go znajdzie, będzie miał szczęście.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]