Koniec sporu w Tatrach/zdj. ilustracyjne
Obraz Photo Mix z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 5 Listopada 2020

Koniec trwającego od lat 90-tych sporu w Tatrach. Toczył się o własność gruntów

To koniec tatrzańskiej wojny o grunty. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zrzeka się prawa do współwłasności ponad tysiąca hektarów. Całością opiekować będzie się Tatrzański Park Narodowy. Co to oznacza dla turystów?

Tatrzański Park Narodowy stanie się jedynym właścicielem ponad 1000 hektarów położonych w górach gruntów. PTTK zrzekło się współwłasności. To koniec trwającego od lat 90. XX-wieku sporu. Jakie skutki ta decyzja wywoła dla turystów?

Tatry – zakończono spór

We wtorek, 3 listopada, podpisano przełomową umowę. Doszło do porozumienia, które zakończyło trwający prawie 30 lat spór o własność gruntów. Ugoda zawarta między Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym to milowy krok w kierunku normalizacji stosunków w Tatrach.

Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniemBlisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniemCzytaj dalej

Zgodnie z zapisami porozumienia PTTK zachowa prawo własności do gruntów, na których znajdują się górskie schroniska, ale zrzeknie się na rzecz TPN współwłasności ponad 1 tys. ha ziemi. O sprawie informuje portal WP Turystyka.

Przełomowa ugoda

– Z perspektywy Tatrzańskiego Parku Narodowego jest to bardzo ważny i historyczny moment, ponieważ wiele lat trwały negocjacje, których celem było określenie zakresu porozumienia. Nie było łatwo tego kompromisu osiągnąć, ale nareszcie, po wielu latach udało się. Najważniejsze jest to, że to porozumienie rozstrzyga pewne spory, które były między nami. Myślę, że potencjał płynący ze współpracy jest dużo lepszy niż ten, wynikający ze sporów – wskazał cytowany przez WP dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

Kursy walut: Wyborczy rollercoaster, złoty łapie oddechKursy walut: Wyborczy rollercoaster, złoty łapie oddechCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Zarówno TPN jak i PTTK będą współpracować. Pierwszy duży wspólny projekt dotyczy ochrony środowiska w Tatrach. Jak wskazuje WP, instytucje szykują się do włączenia wszystkich górskich schronisk do systemu kanalizacji i oczyszczania ścieków.

Ziobrowski cytowany przez WP wskazuje, że współpraca między TPN, a PTTK była do tej pory dobra, a instytucje nie działały przeciwko sobie. Podpisanie porozumienia zamyka jednak etap związany z formalną regulacją spraw własnościowych. – Mam nadzieję, że wyjdziemy teraz na inny poziom współpracy i działań – dopowiada dyrektor TPN.

Co z turystami?

Porozumienie zakłada, że wszystkie nieruchomości, z których aktualnie korzysta PTTK, czyli grunty na których zbudowano schroniska oraz stacja górnej kolejki górskiej na Kasprowym Wierchu pozostaną własnością PTTK. Z kolei TPN stanie się na mocy prawa do użytkowania wieczystego jedynym zarządcą pozostałych gruntów przekazanych do Skarbu Państwa.

Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńNadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńCzytaj dalej

Wirtualna Polska wskazuje, że chodzi między innymi o takie położone w Tatrach ziemie jak: "np. górna część Doliny Rybiego Potoku, Dolina Pięciu Stawów Polskich, górna część Doliny Roztoki, Hala Gąsienicowa, Hala Goryczkowa, Hala Kasprowa, Hala Królowa, Hala Jaworzynka czy północna ściana Giewontu" - czytamy w turystycznym portalu Wirtualnej Polski.

Wszyscy zadowoleni

Jerzy Kapłon, Prezes Zarządu Głównego PTTK oznajmił, że procedura przekazania gruntów na rzecz Skarbu Państwa i Tatrzańskiego Parku Narodowego jest "dopełnieniem woli poprzedników prawnych PTTK czyli Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego", czytamy w WP.

– To dla nas historyczny dzień. Myślę, że historyczny również z tego powodu, że kończymy spory z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i porządkujemy sprawy nieruchomości PTTK na obszarze parku – wskazuje w WP Prezes ZG PTTK. Dodaje przy tym, że dołoży starań by działalność górskich schronisk była jak najmniej uciążliwa dla Tatr i przyrody górskiej.

Zwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radościZwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pożar w kamienicy. Płomienie wychodzą przez okno, zablokowana ulica
  2. Czy noszenie przyłbicy ma sens? Wyjaśniamy, na czym polegają jej wady i zalety
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  7. Zawsze po wypiciu kawy zrób 1 rzecz. Efekty zdumiewają, Twoja sylwetka diametralnie się zmieni
Kaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientówKaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News