BiznesINFO.pl
Koniec sporu w Tatrach/zdj. ilustracyjne

Obraz Photo Mix z Pixabay

Koniec trwającego od lat 90-tych sporu w Tatrach. Toczył się o własność gruntów

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

To koniec tatrzańskiej wojny o grunty. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zrzeka się prawa do współwłasności ponad tysiąca hektarów. Całością opiekować będzie się Tatrzański Park Narodowy. Co to oznacza dla turystów?

Tatrzański Park Narodowy stanie się jedynym właścicielem ponad 1000 hektarów położonych w górach gruntów. PTTK zrzekło się współwłasności. To koniec trwającego od lat 90. XX-wieku sporu. Jakie skutki ta decyzja wywoła dla turystów?

Tatry – zakończono spór

We wtorek, 3 listopada, podpisano przełomową umowę. Doszło do porozumienia, które zakończyło trwający prawie 30 lat spór o własność gruntów. Ugoda zawarta między Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym to milowy krok w kierunku normalizacji stosunków w Tatrach. 

Zgodnie z zapisami porozumienia PTTK zachowa prawo własności do gruntów, na których znajdują się górskie schroniska, ale zrzeknie się na rzecz TPN współwłasności ponad 1 tys. ha ziemi. O sprawie informuje portal WP Turystyka.

Przełomowa ugoda

– Z perspektywy Tatrzańskiego Parku Narodowego jest to bardzo ważny i historyczny moment, ponieważ wiele lat trwały negocjacje, których celem było określenie zakresu porozumienia. Nie było łatwo tego kompromisu osiągnąć, ale nareszcie, po wielu latach udało się. Najważniejsze jest to, że to porozumienie rozstrzyga pewne spory, które były między nami. Myślę, że potencjał płynący ze współpracy jest dużo lepszy niż ten, wynikający ze sporów – wskazał cytowany przez WP dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Zarówno TPN jak i PTTK będą współpracować. Pierwszy duży wspólny projekt dotyczy ochrony środowiska w Tatrach. Jak wskazuje WP, instytucje szykują się do włączenia wszystkich górskich schronisk do systemu kanalizacji i oczyszczania ścieków.

Ziobrowski cytowany przez WP wskazuje, że współpraca między TPN, a PTTK była do tej pory dobra, a instytucje nie działały przeciwko sobie. Podpisanie porozumienia zamyka jednak etap związany z formalną regulacją spraw własnościowych. – Mam nadzieję, że wyjdziemy teraz na inny poziom współpracy i działań – dopowiada dyrektor TPN.

Co z turystami?

Porozumienie zakłada, że wszystkie nieruchomości, z których aktualnie korzysta PTTK, czyli grunty na których zbudowano schroniska oraz stacja górnej kolejki górskiej na Kasprowym Wierchu pozostaną własnością PTTK. Z kolei TPN stanie się na mocy prawa do użytkowania wieczystego jedynym zarządcą pozostałych gruntów przekazanych do Skarbu Państwa.

Wirtualna Polska wskazuje, że chodzi między innymi o takie położone w Tatrach ziemie jak: "np. górna część Doliny Rybiego Potoku, Dolina Pięciu Stawów Polskich, górna część Doliny Roztoki, Hala Gąsienicowa, Hala Goryczkowa, Hala Kasprowa, Hala Królowa, Hala Jaworzynka czy północna ściana Giewontu" - czytamy w turystycznym portalu Wirtualnej Polski.

Wszyscy zadowoleni

Jerzy Kapłon, Prezes Zarządu Głównego PTTK oznajmił, że procedura przekazania gruntów na rzecz Skarbu Państwa i Tatrzańskiego Parku Narodowego jest "dopełnieniem woli poprzedników prawnych PTTK czyli Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego", czytamy w WP.

– To dla nas historyczny dzień. Myślę, że historyczny również z tego powodu, że kończymy spory z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i porządkujemy sprawy nieruchomości PTTK na obszarze parku – wskazuje w WP Prezes ZG PTTK. Dodaje przy tym, że dołoży starań by działalność górskich schronisk była jak najmniej uciążliwa dla Tatr i przyrody górskiej.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >