Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tankowiec widmo w ogniu. Ładunkiem ropa z Iranu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.05.2023 20:50

Tankowiec widmo w ogniu. Ładunkiem ropa z Iranu

tankowiec
pexels/Alexander Bobrov

W niewyjaśnionych okolicznościach tankowiec Pablo przepływający u wybrzeży Malezji stanął w ogniu. Jest to jednostka widmo, przewożąca ropę z Iranu, która jest objęta sankcjami.

Członek floty widmo

Jak wynika z informacji portalu BiznesAlert, jednostka należy do Pablo Union Shipping. Flota przedsiębiorstwa ma liczyć ok. 600 statków.

Natomiast głównym zadaniem tejże flotylli jest przewożenie ropy, która jest objęta sankcjami. Pochodzi ona z takich krajów jak Rosja czy Iran.

Eksport gazu z Rosji do Europy rośnie w ostatnich miesiącach

Na pokładzie ropa z Iranu

Z doniesień portalu BiznesAlert wynika, że tankowiec Pablo, który stanął w ogniu u wybrzeży Malezji, poprzednio przewoził ładunek ropy właśnie z Iranu. Statek zwodowano 26 lat temu, kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk.

Sankcje nałożone przez kraje zachodnie na Rosję, Iran i Wenezuelę wprowadziły cenę maksymalną na poziomie 60 dol. za baryłkę. Ceny powyżej tego progu nie są ubezpieczane, a to eliminuje możliwość zawijania do wielu portów na świecie.

Zły stan techniczny

Właśnie z powodu wprowadzenia ceny maksymalnej wynika konieczność utrzymywania tzw. floty widmo. Jednakże, nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać.

BiznesAlert donosi bowiem, że jednostki są w złym stanie technicznym. Dodatkowo, jak wynika z cytowanego przez portal raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, statki są nieprzystosowane do przewozu gotowych paliw (w przeciwieństwie do ropy). Połączenie tych dwóch czynników to prosty przepis na katastrofę.

Tagi: ropa