BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

NIK: szpitale z coraz większymi problemami. Reforma nic nie dała

19 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Szpitale w coraz gorszej kondycji, jak wynika z analizy NIK. Jeszcze większe długi i jeszcze większe kolejki. Nie poprawiło się nic.

Szpital bez żadnej poprawy. Długi jak były, tak są

Zbudowana sieć szpitali nie zaszkodziła, ale też nikomu nie pomogła. Kontrolerzy NIK przeanalizowali sens zmian. Nie zaobserwowali żadnych plusów tej reformy, jak pisze “DGP”.

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej działa od 1 października 2017 r. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że dzięki niemu zmieni się podejście do pacjentów - szpitale zapewnią im kompleksowe świadczenia zdrowotne, obejmujące nie jak wcześniej poszczególne procedury, ale cały skoordynowany cykl leczenia. Jednak już na starcie w sieci znalazły się także takie placówki, które w przypadku części swoich pacjentów nie były w stanie realizować kompleksowych świadczeń ambulatoryjnych. Kontrola NIK pokazała także, że wbrew zapowiedziom włączenie do sieci nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie doprowadziło do zmniejszenia kolejek w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć - czytamy w komunikacie wystosowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli. Kontrolerzy nie pozostawiają suchej nitki na reformie w ochronie zdrowia.

Sieć miała odciążyć szpitale. Nowy system ryczałtowy miał pomóc w gospodarowaniu pieniędzmi. Jednak zamiast sukcesywnego zmniejszanie długów, pojawił się ciągły ich wzrost. Długi placówek podwyższyły się o ponad półtora miliarda w dwa lata i wynoszą teraz prawie 13 mld złotych.

Pacjentom też nie jest lepiej

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że dzięki tej reformie zmieni się podejście do pacjentów. Szpitale miały zapewniać kompleksowe świadczenia zdrowotne, obejmujące cały skoordynowany cykl leczenia. Jednak tutaj NIK również nie zauważył żadnych pozytywnych zmian. Do zmniejszenia kolejek nie przyczyniło się również wprowadzenie obowiązku nocnej i świątecznej pomocy w szpitalach. Nie poprawiły się też dostępność do leczenia szpitalnego ani opieka specjalistów po ukończonej hospitalizacji.

Według NIK największym błędem reformy było nieuwzględnienie zapotrzebowania zdrowotnego w regionach i możliwości konkretnego szpitala.

Według NIK największym błędem reformy było nieuwzględnienie zapotrzebowania zdrowotnego w regionach i możliwości konkretnego szpitala.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >