BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Religii więcej niż fizyki, chemii, biologii. Rodzice są oburzeni

24 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Szkoła, w której uczniowie mają więcej godzin religii niż biologii, fizyki czy chemii? - W jakim kraju my żyjemy? Absurd goni absurd - dziwią się rodzice.

Szkoła, gdzie religia jest najważniejsza?

Szkoła, w której dzieci więcej uczą się religii niż przedmiotów ścisłych czy języków obcych to w wielu przypadkach norma. Jak zauważa portal tustolica.pl, coraz więcej rodziców oburzonych jest tym stanem rzeczy.

- Córka w planie pierwszej klasy liceum ma dwa razy w tygodniu religię, za to fizyka, chemia, geografia i informatyka jest tylko raz. W jakim kraju my żyjemy? Absurd goni absurd - pisze na Facebooku pan Artur, jak czytamy.

- Czy u was w szkołach też jest tak, że dzieci mają dwie godziny religii? Nie chcę poruszać tematów ideologicznych, ale po co siedmiolatkom dwie godziny religii? Pomijam kwestię, że religia jest w środku dnia pomiędzy lekcjami. Dlaczego w niektórych szkołach jest tylko jedna godzina, a w niektórych dwie? Zdecydowanie wolałbym, żeby dzieci miały dodatkowo po godzinie wychowania fizycznego i angielskiego zamiast dwóch godzin religii - uważa pan Artur.

Uczniowie nie są zobowiązani do uczęszczania na religię

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że nie jest koniecznością posyłanie dzieci na lekcje religii. Co więcej, jeśli rodzic nie chce, aby jego dziecko uczęszczało na takie zajęcia, wcale nie musi go z nich wypisywać, jak często mówią dyrektorzy szkół czy katecheci. Według ustawa z 1991 roku o systemie oświaty oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, naukę religii organizuje się: w przedszkolach i szkołach podstawowych - na życzenie rodziców; w szkołach ponadpodstawowych - na życzenie rodziców bądź pełnoletnich uczniów. 

Żaden uczeń nie powinien być więc zapisywany na religię automatycznie. - Uczeń, którego rodzice nie złożyli pisemnego oświadczenia, w zajęciach religii po prostu nie uczestniczy, a więc nie musi się z nich wypisywać - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Podwójny rocznik wypycha religię ze szkół

Zaś w szkołach średnich zauważa się rosnącą tendencję do rezygnowania z lekcji religii przez natłok zajęć, którymi obarczeni są uczniowie. 

– Rzeczywiście, zdarzają się takie sytuacje, że uczniowie rezygnują z religii – potwierdza Marek Pleśniar z OSKKO. – Ale z tak dużą skalą spotykamy się po raz pierwszy w tym roku. Nigdy dotąd nie dotyczyło to całych klas – mówi Pleśniar jak czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Za to w niektórych miastach w związku z przepełnieniem szkół biskupi zgodzili się na zmniejszenie liczby godzin lekcji religii.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >