BiznesINFO.pl
Świadczenie zamiast pracy w szkole, zmiany trendów wśród nauczycieli

Piotr Molecki/East News

Nauczyciele mają dość, coraz więcej rezygnuje z nauczania. Zamiast tego wybierają specjalne świadczenie

1 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Nauczyciele obawiają się jesiennego powrotu do stacjonarnego nauczania, a koronawirus sprawił, że część z nich zdecydowała się przejść na świadczenie kompensacyjne. Czy od września czeka nas kolejny, prawdziwy exodus doświadczonej kadry nauczycielskiej?

Coraz więcej nauczycieli wybiera świadczenie 

Rok 2020 wystawił nauczycieli na poważną próbę. Liczby mówią same za siebie - w czerwcu 2019 r. świadczenie kompensacyjne pobierało 12 200 osób, a w tym roku aż 13 500. Jest to rodzaj świadczenia przedemerytalnego dla nauczycieli i wychowawców, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny lub posiadających prawo do wcześniejszej emerytury.

Gazeta Prawna podaje, że do tej pory tempo odchodzenia nauczycieli ze szkół oscylowało w okolicach 2-3 proc. Obecnie trend ten przyspieszył i osiągnął 10 proc. Skąd tak duża niechęć do nauczania i coraz większe zainteresowanie specjalnym świadczeniem? Eksperci wskazują na kilka czynników.

Gorsza atmosfera i koronawirus skłaniają nauczycieli do pobierania świadczenia

Pierwsza większa fala odejść ze szkół była zauważalna pod koniec 2019 r. Zdaniem ekspertów miało to związek z pogarszającą się atmosferą w szkole. Fakt, że coraz więcej nauczycieli decyduje się na świadczenie ma w tym roku związek z pandemią koronawirusa. Z badania nastrojów wśród kadry nauczycielskiej przeprowadzonego przez specjalistów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wynika, że najstarsi nauczyciele źle przechodzą pracę w czasie pandemii.

- Podczas miesięcy lockdownu, to oni mieli największe problemy z przestawieniem się na nauczanie zdalne, często nie mieli adresu mailowego, nie korzystali tak aktywnie z różnych aplikacji - wyznał Prezes Fundacji Ja Nauczyciel Marcin Korczyc. Obecnie poważne obawy wzbudza powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach. - Obawiają się powrotu do szkół, bo często mają już jakieś problemy zdrowotne – cukrzycę, czy przebyty zawał. Najbardziej boją się jednak o bliskich, bo wiele nauczycielek opiekuje się jednocześnie swoimi rodzicami. Obawiają się więc zakażenia, które mogłoby być tragiczne w skutkach dla nich i dla ich rodzin - dodał ekspert.

Kryzys w szkolnictwie na horyzoncie?

"Głos Nauczycielski" wyliczył, że średnia wieku wśród nauczycieli w roku szkolnym 2018/2019 wynosiła 44 lat. Zawód ten przestaje być atrakcyjny dla młodych, wykształconych pedagogów zwłaszcza w większych miastach. Zdaniem Moniki Nyki z inicjatywy ''Nie dla chaosu w szkole'' obawy co do braków w kadrze nauczycielskiej od września 2020 r. są uzasadnione.

- Jesienią może dojść do paraliżu polskich szkół. Z jednej strony są regiony, gdzie wykrusza się coraz więcej nauczycieli: odchodzą na świadczenia kompensacyjne, urlopy dla poratowania zdrowia, czy do innej pracy, często w edukacji, ale poza publicznym szkolnictwem. Z drugiej strony w tym roku, zgodnie zresztą z wytycznymi MEN i GIS, nauczyciele będą częściej korzystali ze zwolnień lekarskich. Podczas gdy dotąd pracowali z symptomami przeziębienia czy chrypą - oznajmiła. Według aktywistki tegoroczne nauczanie w szkołach może przybrać znamiona nauki wyłącznie pozorowanej.

<

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >