Strajk w służbie zdrowia
Pixabay/1662222
Autor Konrad Karpiuk - 19 Listopada 2020

Do pielęgniarek chce dołączyć kolejna grupa medyków. Strajk może ostatecznie sparaliżować służbę zdrowia

Strajk w służbie zdrowia może stać się niedługo faktem. Sytuacja w związku z koronawirusem jest dramatyczna, podobnie jak sytuacja bytowa pielęgniarek. Również ratownicy medyczni nie są zadowoleni z obecnej sytuacji.

Strajk ratowników medycznych. Wiele zależy od postawy Ministerstwa Zdrowia

Strajku nie wykluczają już tylko pielęgniarki, które same twierdzą, że "mają dość". Ratownicy medyczni mogą pójść w ich ślady, jak sami przyznają "również mają dość" i chcieliby rozpocząć protesty. Przed radykalnymi działaniami powstrzymuje ich tylko trudna sytuacja w służbie zdrowia. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: Mocne słowa ratownika medycznego. "Ten system nie działa".

- Moglibyśmy powiedzieć to samo, też już mamy dość. Najchętniej już zaczęlibyśmy protestować i nie wiemy, czy tego nie zrobimy. Natomiast sytuacja w Polsce związana z pandemią, wzrostem zakażeń i zgonów, stawia nas w trudnej sytuacji. Nie chcemy wykorzystywać pacjentów jako zakładników naszej trudnej sytuacji zawodowej - mówił w programie "Newsroom" money.pl Ireneusz Szafraniec z Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Jak przyznał Szafraniec, ma nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia w końcu przystąpi do rozmów z wściekłymi pracownikami służby zdrowia, którzy oczekują bycia traktowani jak partnerzy. Szafrański podkreślał w rozmowie z money.pl, że chciałby, aby jego zawód traktowano poważnie, ze względu choćby na zdrowie pacjentów.

W ZUS doszło do przełomowej zmiany. Wielu z nas może mieć przez nią problemyW ZUS doszło do przełomowej zmiany. Wielu z nas może mieć przez nią problemyCzytaj dalej

- Domagamy się ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz o samorządzie zawodowym. Naszym postulatem również są takie sprawy, jak ewentualna wcześniejsza emerytura, a także kształcenie się na studiach II czy III stopnia na kierunku ratownictwo medyczne, ale także płace, kwestia wynagrodzeń i dodatków - mówił Szafrański.

Gdyby faktycznie doszło do strajku ratowników medycznych i pielęgniarek, sytuacja związana z koronawirusem stałaby się jeszcze bardziej dramatyczna. Już teraz mówi się o brakach w służbie zdrowia i przepełnionych szpitalach, do tego potrzeba personelu choćby przy "szpitalu narodowym".

Awaria w jednym z największych banków. Klienci odcięci od dostępu do kont, jest oficjalny komunikatAwaria w jednym z największych banków. Klienci odcięci od dostępu do kont, jest oficjalny komunikatCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromy
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Zarobki ratowników medycznych. Pracownicy nie są zadowoleni, chcieliby strajkować

Szafrański przyznał, że na razie ratownicy wstrzymują się ze strajkiem, ze względu na dobro pacjentów, gdyż teraz "służą swoją ofiarnością społeczeństwu". Ratownik powiedział również, że obecnie nie kontaktowały się z nimi związki zawodowe pielęgniarek.

Nie ma co się dziwić frustracji ratowników, gdyż jak wskazuje Szafrański, od wielu lat ratownicy walczą o wyższe zarobki. Obecnie dostają dodatek brutto 1600 zł, który nie był od 4 lat podwyższany. Ratownicy nie wiedzą, czy ten dodatek będzie im nadal naliczany, gdyż ministerstwo zdrowia przestało się "odzywać" na ten temat.

Waloryzacja 2021: Znamy już kwoty podwyżek. Będzie niespodzianka, aż 2136 zł więcej na rękęWaloryzacja 2021: Znamy już kwoty podwyżek. Będzie niespodzianka, aż 2136 zł więcej na rękęCzytaj dalej

Prowadzący program "Newsroom" wspomniał o obiegającym internet ogłoszeniu o pracę jako ratownik medyczny. W oczy rzucała się pensja będąca niewiele wyższa od minimalnej i obiecane "dodatki", które nie zostały jednak w żaden sposób sprecyzowane.

- To jest właśnie obraz traktowania ratownika medycznego. Traktuje się ratownika jak niewolnika. My już jesteśmy tym zmęczeni, przede wszystkim pandemią. Ale to [zarobki - dop. red.] nam z tyłu głowy siedzi, to nie pomaga nam w wykonywaniu zawodu. My ciągle upominamy się o traktowanie nas poważnie - mówił Szafrański.

Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych przyznał, że zarobki jako ratownik są dosyć zróżnicowane, jednakże przeciętny ratownik zarabia na etacie od 2800 zł do 4000 zł netto. Jednak z racji na stres, ryzyko i specyfikę pracy, ratownicy domagają się podwyżek. Dlatego też nie można wykluczyć strajku.

Detektyw Rutkowski ma nową misję, musi współpracować z policją. Dawno nie szukał tak cennej zgubyDetektyw Rutkowski ma nową misję, musi współpracować z policją. Dawno nie szukał tak cennej zgubyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o "babie sprzedajającej spocony sweter"
  7. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News