BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ogromne zmiany w dziedziczeniu. Spadek w obecnych czasach może być kłopotliwy

15 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Spadek w postaci abonamentu Netflix lub bitcoinów? Tak, to możliwe. Żyjemy w czasach, w których dobra niematerialne pełnią coraz większą rolę w naszym życiu. Mało kto o tym w ogóle pomyśli, jednak spadek cyfrowy warto uregulować, chociażby dla komfortu na

Spadek cyfrowy - mało kto o tym myśli

Spadek to nie tylko dobra materialne. Obecnie wiele dóbr ma postać cyfrową. Spadek cyfrowy może obejmować różne rzeczy - dostęp do kont e-mailowych, abonament w platformie streamingowej czy dodatnie saldo na koncie kryptowalutowym. Jednak mało kto w ogóle zastanawia się nad tym, co się stanie po śmierci z jego dobrami cyfrowymi. “Rzeczpospolita” przytacza dane z badania opinii publicznej YouGov. Zgodnie z danymi tylko 15 proc. ankietowanych uregulowało spadek cyfrowy, a tylko 56 proc. badanych ma w planach uregulowanie spadku cyfrowego.

Warto o to zadbać

Warto zadbać o swój spadek cyfrowy. Przede wszystkim po to, by dać komfort naszym bliskim. Pewne sprawy można załatwić za pomocą paru kliknięć. “Rzeczpospolita” podaje przykład Facebooka. Na tym portalu społecznościowym użytkownik może podać kontakt do spadkobiercy. Dzięki temu bliska osoba może później wejść na profil zmarłego, aby poinformować o śmierci, uczcić jego pamięć bądź po prostu usunąć jego profil z sieci. Jednak w ten sposób nie da się odtajnić przebiegu rozmów osoby zmarłej ani pisać w jego imieniu wiadomości.

“Rp” pisze, że posiadacze kont w Google również mogą korzystać z opcji “menedżer nieaktywnego konta”. Użytkownik może podać w ustawieniach osobę, która będzie miała dostęp do jego konta po śmierci. Istnieje też możliwość wygaszenia prywatnego konta na zawsze po śmierci.

Jak uregulować spadek cyfrowy?

Jak najprościej uregulować spadek cyfrowy? “Rzeczpospolita” śpieszy z odpowiedzią: “najpierw użytkownik sporządza listę wszystkich swoich aktywnych kont wraz z hasłami do nich. Wskazówka - haseł nie przypinamy pinezką na ścianie w kuchni, tylko przechowujemy je u notariusza albo w skrytce bankowej. Następnie ustalamy, co z tymi kontami ma się stać po naszej śmierci, czy spadkobiercy mogą usunąć nasze zdjęcia umieszczone w internecie i zlikwidować nasze profile na Instagramie, Facebooku i Tinderze” - pisze “Rp”.

Gdy uda nam się to już uregulować, to konieczne jest wystawienie pełnomocnictwa osobie zaufanej, które będzie obowiązywać również po naszym odejściu z tego świata. Taka osoba otrzyma wtedy listę należących do nas kont i haseł do nich, co sprawia, że może sprawnie wykonać naszą ostatnią wolę.

Za Spotify czy Netflix zapłacą nasi krewni

Spadek cyfrowy po nas przysługuje naszym bliskim, czyli małżonkom, dzieciom czy wnukom. Oczywiście, jeśli nie przepiszemy go komuś innemu. Spadkobiercy mają prawo do wglądu do naszych danych i zdjęć, do komputerów oraz korespondencji elektronicznej. Co ciekawe, gdy nie mają haseł, to mogą korzystać z pomocy hakera, aby uzyskać dostęp do danych. Spadek cyfrowy dotyczy też umów online. To oznacza, że zawarte umowy, np. wykupiona subskrypcja lub abonament na platformie streamingowej przechodzi również na spadkobierców i to oni będą obarczeni kosztami za wykupione usługi online.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >