Od spadku trzeba płacić podatek
needpix
Autor Kasper Starużyk - 2 Grudnia 2019

Musisz płacić podatek od spadku. Nie będzie żadnych taryf ulgowych

Jeżeli odziedziczyłeś jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, to podatek musisz zapłacić obowiązkowo, nawet jeżeli jednostki te nabyte zostały przed 1 grudnia 2001 roku. Tak wynika z interpretacji Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Cała sprawa została podjęta przez twoarzystwo funduszy inwestycyjnych, które nie do końca potrafiło zinterpretować właściwie przepisy podatkowe w przypadku gdy umiera posiadacz funduszy zakupionych przez 1 grudnia 2001 r., a spadkobierca chce je sprzedać. Sprawę opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Towarzystwo założyło, że spadkobierca w przypadku chęci sprzedaży funduszy może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, a wszystko to na mocy art. 52a pkt 3 ustawy o PIT - pisze DGP. W punkcie tym mowa o funduszach inwestycyjnych, a dokładniej o tym, że fundusze kapitałowe są zwolnione z PIT, jeżeli są wypłacane podatnikowi, którego można zinterpretować jako uczestnika tego programu, jeśli umów zawarte zostały przed 1 grudnia 2001 r. TFI uznało więc, że takie same przepisy tyczą się osób dziedziczących spadek.

Izba Skarbowa odnosi się inaczej do spadku

Izba Skarbowa w Warszawie uznała jednak, że w przypadku dziedziczenia jednostek funduszu spoadkobierca powinien być obciążony podatkiem w wysokości 19% PIT, a podatek ten powinien zostać pobrany właśnie przez TFI.

Wypłata Trzynastki może zostać wstrzymana. Spór, przez który cierpią nie tylko seniorzyWypłata Trzynastki może zostać wstrzymana. Spór, przez który cierpią nie tylko seniorzyCzytaj dalej

Decyzję Izby Skarbowej potwierdził również wyrok sądu. Ten bowiem uznał, że ulgi i zwolnienia nigdy nie były dziedziczone i nadal nic nie zmienia się pod tym względem. Także posiadacze odziedziczonych jednostek funduszy muszą przy ich sprzedaży odpowiednio rozliczyć się z urzędem skarbowym.

"Zgodnie z art. 922 par. 2 kodeksu cywilnego nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na określone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami" cytuje Wojewódzki Sąd Administarcyjny "DGP".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne zachowanie przedszkolanki. Ojciec nagrał mrożącą sytuację z ukrycia
  2. Ogłoszenie mężczyzny z Sosnowca podbija sieć. Szuka gosposi, wynagrodzenie to prawdziwy hit
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Obniżono Kaczyńskiemu emeryturę, mocno tajemnicze. I tak jest bajecznie wysoka

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News