sondaż
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Paulina Musianek - 23 Sierpnia 2019

Sondaż: PiS zaliczyło ogromny spadek. Opozycja ma coraz większą szansę na wygraną?

Sondaż poparcia przeprowadzony przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 pokazuje, że PiS sporo straciło na aferze w Ministerstwie Sprawiedliwości. Notuje ogromny spadek, opozycja zyskuje poparcie.

Sondaż Kantar przeprowadzony dla TVN i TV24 pokazuje, że afera ze zorganizowanym hejtem na sędziów, którzy nie zgadzali się na “dobrą zmianę” partii rządzącej, zaszkodziła PiS. Prawo i Sprawiedliwość wciąż znajduje się na przodzie, ale nie ma już tak silnej przewagi. Dystans między ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego a Koalicją Obywatelską zmniejsza się.

PiS leci w dół

W badaniu telefonicznym ankietowani pytani byli, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach. Prawo i Sprawiedliwość zalicza bolesny upadek - może liczyć teraz tylko na 39% głosów, podczas gdy w poprzednim badaniu, które odbyło się tydzień wcześniej partię rządzącą popierało 44% ankietowanych. Oznacza to spadek o 5 p. proc. Szacunkowe wyliczenia mówią, że gdyby tak wyglądały wyniki październikowych wyborów to PiS straciłby większość parlamentarną.

Wyborcy po aferze Piebiaka zwrócili się ku Koalicji Obywatelskiej, na którą teraz zagłosowałoby 30% ankietowanych - o 3 p. proc. więcej. Bez zmian jest rezultat Lewicy, na którą chce głosować 11%. respondentów. Do Sejmu weszłaby jeszcze PSL-Koalicja Polska, czyli sprzymierzone siły ludowców i Kukiz’15, z wynikiem 6% oraz Konfederacja z takim samym wynikiem, która zyskała 1% w stosunku do zeszłotygodniowego badania. Poniżej progu wyborczego znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem na poziomie 1%.

3% badanych nie umiało wskazać żadnej z partii, a 4% odmówiło odpowiedzi.

Sondaż Kantar przeprowadzony został 22.08 na próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News