Sobota 6 czerwca - czwarty etap odmrażania gospodarki
Unsplash/Ryan De Hamer
Autor Maria Glinka - 6 Czerwca 2020

Zmiany od dzisiaj. Czego można się spodziewać w miejscach publicznych?

W pierwszą sobotę czerwca czeka nas dużo zmian. Już od dziś będzie można wybrać się na basen, siłownię czy do kina lub teatru. Wizyty nie będą jednak podobne do tych, które znamy z czasów przed koronawirusem, ponieważ kolejnemu etapowi odmrażania gospodarki towarzyszą nowe zasady przeciwepidemiczne.

Sobota 6 czerwca – inauguracja IV etapu zmniejszania restrykcji

Takiej soboty, jak ta 6 czerwca, Polacy nie widzieli od ponad dwóch miesięcy. Już dziś wchodzi w życie IV etap odmrażania gospodarki. Z jakich miejsc publicznych będzie można korzystać?

W sobotę wracają obiekty sportowe (siłownie, kluby fitness), solaria, sauny, sale zabaw oraz salony masażu i tatuażu. Zarządcy obiektów kulturalnych (kina, teatry, filharmonie) mają możliwość ponownego otwarcia swoich placówek, ale nie jest to obowiązek. Już od dziś będzie można uczestniczyć także w weselach do 150 osób. Wszystko jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. Przedstawiamy zasady obowiązujące w poszczególnych miejscach.

W 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościW 2020 milion dowodów do wymiany, jeśli też musisz - pospiesz się. Może grozić nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Sobota na siłowni lub w solarium

Już od soboty w siłowni trzeba będzie zachowywać bezpieczny dystans między przyrządami do ćwiczeń (przynajmniej 1,5 metra). Odległość od innych osób przebywających na terenie obiektu musi wynosić co najmniej 2 metry. Limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w obiekcie sportowym ma być wyznaczany przez siłownie w oparciu o zasadę 10 mkw./1 osoba. Klienci będą mogli korzystać z płynów do dezynfekcji, które zapewnia siłownia - dozowniki powinny zostać umieszczone przy recepcji, przy wyjściu z toalety oraz przy każdej sali – podaje money.pl.

Jak będzie wyglądała sobotnia wizyta w solarium? Na pewno nie będzie tłoczno, ponieważ liczba osób, która może jednocześnie przebywać na terenie obiektu nie może przewyższać liczby kabin. Do tego limitu nie wlicza się obsługi. Po zakończeniu usługi kabina ma być poddana 3-minutowemu wietrzeniu. Po każdorazowym użyciu wszystkie powierzchnie dotykowe w kabinie powinny zostać zdezynfekowane.

Rozrywka na basenie i w sali zabaw

Chcąc zapewnić dzieciom atrakcję w sobotę już od dziś można wybrać się na basen. Należy jednak pamiętać, że i na pływalni obowiązują limity osobowe i nowe zasady. Liczba osób korzystających z basenu to 50 proc. maksymalnego obłożenia obiektu, przy czym nie może to być więcej niż 150 osób. Na jednym torze mogą pływać co najwyżej 4 osoby.

Drugim sposobem na spędzenie soboty w sposób aktywny może być wizyta w sali zabaw. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dzieci, należy usunąć wszelkie przedmioty, których nie można zdezynfekować (pluszowe zabawki, gąbki, rzeczy wykonane z miękkich i chłonnych materiałów itp.). GIS odradza także przynoszenie własnych zabawek. Pracownicy obsługi oraz opiekunowie dzieci mają obowiązek zakrywania nosa i ust.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasła

Kulturalna sobota, ale nie wszędzie

Od 6 czerwca będzie można odwiedzić także kina, teatry i filharmonie, ale ostateczna decyzja o otwarciu obiektów kulturalnych należy do zarządców. Już dziś drzwi dla widzów otworzy m.in. Kino Muranów w Warszawie czy Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu. Jednak i tam będą obowiązywały zasady – może być zajęta połowa wszystkich miejsc, a widownia musi nosić maseczki.

Z kolei na przedstawienia w Teatrze Narodowym w Warszawie trzeba będzie poczekać do 13 czerwca. Natomiast sieć kin Multikino podjęła decyzję o stopniowym powrocie poszczególnych placówek. Na razie nie wyznaczono daty ponownego otwarcia. Identyczną strategię przyjęło Cinema City.

Główny ekonomista ZUS: 500 plus powinno trafiać tylko do biednych dzieci. Mówił też o waloryzacji świadczeniaGłówny ekonomista ZUS: 500 plus powinno trafiać tylko do biednych dzieci. Mówił też o waloryzacji świadczeniaCzytaj dalej

Wesela do 150 osób z pewnymi ograniczeniami

Już od soboty można organizować wesela do 150 osób. Uczestnicy zabawy nie muszą nosić maseczek, jednak rozsadzenie gości powinno być przemyślane tak, aby przy jednym stole siedziały osoby z jednej rodziny lub gospodarstwa domowego. W przeciwnym razie dopuszczalna jest 80 proc. zajętość stolika, a weselnicy nie powinni siedzieć naprzeciwko siebie.

Na jednego kelnera przypada maksymalnie 15 osób - powinien ich obsługiwać przez cały czas trwania zabawy. GIS zaleca częste wietrzenie i czyszczenie pomieszczeń. Na wejściu powinny zostać zamontowane także dozowniki z płynem do dezynfekcji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  2. Mężczyzna dostał rachunek za leczenie koronawirusa. Gdy zobaczył kwotę, zamurowało go
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata
Przesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądPrzesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądCzytaj dalej


Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News