BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.09.2020. n/z Dowody osobiste z odciskiem palca.

Arkadiusz Ziolek / EAST NEWS

Skandal w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Wyciekły dane 20 tys. Polaków

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

RCB znalazło się w oku cyklonu przez masowy wyciek danych osobowych. Ujawnione dane należą do funkcjonariuszy i pracowników publicznych, którzy prawdopodobnie zostali zgłoszeni do programu szczepień na COVID-19. Informacje zostały umieszczone na jednym z portali społecznościowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie jest tło wycieku danych

  • Jak do sprawy odnieśli się politycy

  • Jak skomentowało zajście RCB

RCB w poważnych tarapatach

Portal niebezpiecznik.pl poinformował, że do mediów społecznościowych przedostał się plik z danymi ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych m.in.: policjantów, strażaków, czy urzędników skarbówki. Plik udostępnić miał pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Plik w formacie Excel zawierał dane osobowe kilkudziesięciu tysięcy funkcjonariuszy, którzy prawdopodobnie zostali zgłoszeni do programu szczepień przeciwko COVID-19. Wśród danych znajdowały się m.in.: imię i nazwisko, nr PESEL, adresy mailowe.

Na plik natknął się przypadkiem użytkownik serwisu ArcGIS, gdy szukał informacji dotyczących szczepień. Niebezpiecznik.pl podkreśla, że chwilę po otrzymaniu tej informacji skontaktował się z RCB.

Portal wysłał do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa alert w związku ze zdarzeniem. Chwilę po tym plik został usunięty z serwisu.

RCB złoży wyjaśnienia?

Portal podkreśla, że szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że kolumna z miejscem na nr i serię dowodu osobistego była pusta. Dane obejmowały okres od 12 kwietnia, godz. 8:20 aż do 20 kwietnia, godz. 6:40.

Na swoim Twitterze senator Krzysztof Brejza podkreślił, że kieruje w tej sprawie interwencję do wicepremiera ds. bezpieczeństwa, Jarosława Kaczyńskiego. "Żądam wyjaśnień jakim cudem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa doprowadziło do ujawnienia tak wrażliwych informacji" - napisał.

RCB w oświadczeniu przesłanym do portalu niebezpiecznik.pl potwierdziło wyciek danych. Podkreślono, że wdrożone zostały wewnętrzne procedury wyjaśniające całe zajście oraz jego okoliczności.

RCB tłumaczy, że wszystkie wrażliwe dane zawarte w formularzu zostały zabezpieczone. Zostało również skierowane zawiadomienie do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >