Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > GIF wydał ostrzeżenie. Lek na wątrobę Silimax wycofany ze sprzedaży
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 11.03.2021 01:00

GIF wydał ostrzeżenie. Lek na wątrobę Silimax wycofany ze sprzedaży

GIF podjął decyzję o wycofaniu leku Silimax
Pixabay/Hans

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego GIF podjął decyzję o wycofaniu lek Silimax

  • Co zrobić z wycofanym lekiem

  • W jaki sposób utylizować preparaty medyczne

Silimax wycofany ze sprzedaży

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał dziś decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku Silimax, który stosowany jest przez pacjentów z problemami wątrobowymi. Silimax jest lekiem roślinnym, który zawiera sylimarynę pochodzącą z wyciągu z owocu ostropestu.

Decyzję o wycofaniu Silimaxu podjęto na podstawie informacji, która trafiła do GIF. Stwierdzono bowiem, że doszło do nieprawidłowości w zakresie numeru serii specyfiku produkowanego przez Farmaceutyczną Spółdzielnię Pracy FILOFARM.

GIF podał w komunikacie, że "opakowanie bezpośrednie (pojemnik) z numerem serii: 05022020 zostało zapakowane w opakowanie zewnętrzne (kartonik jednostkowy) oznakowany błędnym numerem serii, tj.02022020. W związku z tym w kartoniku z numerem serii 02022020 może znajdować się pojemnik z numerem serii: 02022020 lub 05022020".

Wycofanie dotyczy serii: Silimax (Silymarin), 70 mg, kapsułki twarde.

  • Numer serii: 05022020, Termin ważności: 01.2023

  • Numer serii: 02022020, Termin ważności: 01.2023

Pacjenci, którzy mają w swoich apteczkach lek z powyższej serii, powinni zaprzestać stosowania preparatu i oddać je do utylizacji.

[EMBED-11]

Utylizacja leków

Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie wyrzucać przeterminowanych leków do śmieci. Przeterminowane leki należy wrzucać do specjalnych pojemników, które można znaleźć w niektórych aptekach, urzędach, przychodniach bądź szpitalach.

Warto też pamiętać o zasadach przechowywania leków w domu. Preparaty przeznaczenia medycznego należy trzymać w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach. Nie powinno się także wyrzucać części opakowań, na których znajduje się data ważności leku.

Leki powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci, z dala od wilgoci, okien, światła słonecznego i innych źródeł zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury.

Tagi: leki