BiznesINFO.pl

Wikipedia/By The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47013882

Senatorowie ponad podziałami za jedną rezolucją. Chodzi o sytuację u naszego sąsiada

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Senat murem za wolną Białorusią

Wszyscy członkowie Senatu, bez względu na przynależność partyjną, poparli przyjęcie rezolucji ws. sytuacji na Białorusi . Treść dokumentu została zaprezentowana przez dwie komisje Senatu: ustawodawczą oraz spraw zagranicznych i Unii Europejskiej. W tekście zrezygnowano z bardziej radykalnych sformułowań, aby uniknąć głosów sprzeciwu. "Rezolucja jest wyrazem przekonania, że w polityce polskiej nasi sąsiedzi odgrywają kluczowa rolę. Nie ma bezpieczeństwa Polski bez niepodległej Ukrainy, Białorusi", wyznał senator KO Bogdan Klich.

W dokumencie członkowie Senatu apelują do prezydenta Polski i rządu o podjęcie możliwie jak najszybszych i jak najbardziej skoordynowanych kroków w sprawie niepokojącej sytuacji, która ma miejsce po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi. Od Andrzeja Dudy domagają się zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby przedyskutować jakie konsekwencje powodu wydarzeń na Białorusi mogą dotknąć nasz kraj. Zdaniem senatorów należy przygotować się na ewentualne przyjęcie wielu obywateli z Białorusi, którzy będą poszukiwali bezpieczeństwa w Polsce.

Apel Senatu do prezydenta Białorusi

W rezolucji senatorowie wzywają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę do "podjęcia dialogu z obywatelami i poszanowanie praw mniejszości, zaprzestanie represji i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zatrzymanych w związku z ostatnimi akcjami wyborczymi, o poszanowanie i wykonywanie zaleceń zawartych w kolejnych rezolucjach PE i OBWE, o szacunek dla własnych obywateli i ich aspiracji i praw", czytamy w dokumencie, którego treść przekazuje Polsat News.

Poza tym, Senat apeluje o wykorzystanie wszelkich dyplomatycznych instrumentów przez organizacje międzynarodowe na rzecz zakończenia przemocy na Białorusi. Zdaniem członków izby wyższej polskiego parlamentu konieczna jest debata w sprawie Białorusi na najwyższym szczeblu Unii Europejskiej. W rezolucji Senat wyraził poparcie dla niepodległościowych aspiracji obywateli Białorusi.

Fala protestów na Białorusi

Powyborcze demonstracje na Białorusi mają związek z ogłoszeniem wyników, zgodnie z którymi dotychczasowy prezydent kraju Aleksandr Łukaszenka zdobył 80,08 proc. głosów, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,09 proc. głosów. Służby Białorusi dopuszczają się niegodziwych praktyk w trakcie tłumienia protestów - milicja używa gazu łzawiącego, gumowych kul, granatów hukowych oraz pałek, jak podaje TVN24. Wśród zatrzymanych są nie tylko zwykli obywatele Białorusi, ale także dziennikarze nieprzychylni Łukaszence.

<

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]