BiznesINFO.pl

East News

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Sejm podjął w czwartek decyzję, że maksymalna cena węgla może wynieść 996,60 zł za tonę. Z racji tego, że to cena maksymalna, można też będzie płacić mniej. W cenie 996,60 zł za tonę jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić 3 tony węgla.

Proponowana maksymalna cena za tonę węgla została ustalona na podstawie wyliczeń GUS, który podał, że w 2021 r. tona węgla kosztowała średnio w Polsce właśnie 996,60 zł. Za głosowało 298 posłów, 15 posłów przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

Ustalona cena węgla była głosowana w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu ochronę odbiorców niektórych paliw stałych.

Rząd zwiększa rekompensaty za węgiel

Proponowane na początku 750 zł za tonę sprzedanego w cenie 996,60 zł węgla zostały zwiększone do maksymalnej kwoty 1073,13 zł brutto. Na rekompensaty będą mogły liczyć prywatne składy węgla, które przystąpią do rządowego programu i zagwarantują klientom węgiel w cenie nie wyższej niż 996,60 zł.

Rząd zdecydował się na podwyżkę rekompensaty zapewne z powodu nikłego zainteresowania składowników ofertą. Kwota 1746,6 zł za tonę węgla nie pozwoliłaby raczej wyjść z takiego interesu z zyskiem. Nowa oferta rządu, dzięki której składownik będzie mógł dostać 2 069,73 zł za tonę węgla, z pewnością będzie odebrana lepiej. O problemach, na jakie mogą narazić się składy pisaliśmy więcej w poprzednim artykule.

Rząd nie zwiększył jednak kwoty, jaką chce przeznaczyć na dofinansowania, bo została na poziomie 3 mld zł, co oznacza, że na 3 tony węgla w cenie 996,60 zł nie załapie się każda rodzina. W Polsce ogrzewanych węglem jest co najmniej 3,8 mln domostw, podaje PAP.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Niebawem ruszy kolejna edycja programu „Mój prąd”. Można dostać do 58 tys. zł dopłaty
Czytaj więcej >

Energetyka

Dodatek węglowy: urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Oszustom grożą wysokie kary
Czytaj więcej >

Energetyka

Dopłata do gazu. Tysiące osób mogą obniżyć swoje rachunki
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Energetyka

Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny
Czytaj więcej >

Energetyka

Ważne informacje o dodatku węglowym 2023. Sprawdzamy, co rząd ma w planach
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]