BiznesINFO.pl Polska i Świat Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorcy będą mogli przejąć grunty na własność
East News

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorcy będą mogli przejąć grunty na własność

29 marca 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

W wyniku przyjętych przez rząd 29 marca zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami, przedsiębiorcy oraz spółdzielnie mieszkaniowe zyskają możliwość przejęcia na własność gruntów, które posiadają w użytkowaniu wieczystym. Wykonujemy kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych – powiedział na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Definitywny koniec użytkowania wieczystego

29 marca rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Ma on umożliwić przedsiębiorcom, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które od wielu lat mają w użytkowaniu wieczystym. Zgodnie z ustawą wprowadzony zostanie nowy rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Pozwoli on wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis (wsparcie publiczne, którego nie trzeba zgłaszać do Komisji Europejskiej – dop. red.) – wyjaśnił podczas konferencji po posiedzeniu rządu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jakie dokładnie zmiany i dla kogo?

Przypomnijmy, że kilka lat temu rząd umożliwił osobom prywatnym wykupienie użytkowania wieczystego na korzystnych zasadach. Teraz, po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów z takiej opcji skorzystać będzie mogło ok. 450 tys. nowych podmiotów. Chodzi w tym przypadku o:

  • przedsiębiorców (duże firmy, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą),
  • osoby fizyczne np. właścicieli garaży,
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (nowy model odpłatności obejmie infrastrukturę osiedlową oraz pawilony handlowe),
  • mieszkańców osiedli – (np. wykup parkingów, placów zabaw, dróg wewnętrznych).

Wykonujemy kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formułą. Samorządowcy zwiększali drastycznie ceny na użytkowanie wieczyste. Chcemy z tym skończyć – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z projektem zmian użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży (będzie można je wystosować w ciągu roku od wejścia ustawy w życie) do właściwego organu publicznego, będącego właścicielem gruntu. Ten natomiast będzie zobowiązany zawrzeć umowę. Inaczej ma wyglądać sytuacja w przypadku gruntów niezabudowanych lub zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. Tu, do zakupu gruntu konieczna będzie zgoda samorządu lub starosty i wojewody, pod warunkiem, że umowa trwa co najmniej 10 lat.

Natomiast, jeśli chodzi o model odpłatności, to przy jednorazowej wpłacie cena wykupu ma stanowić 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste , a cena za grunt wyniesie docelowo 6 proc., 20 proc., 40 proc., 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu. Możliwe będą też płatności ratalne przez maksymalnie 10 lat. Wówczas cena ma stanowić 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej.

Grunty wyłączone spod roszczenia

Resort poinformował, że zawarcie umowy sprzedaży gruntu nie będzie możliwe w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa a powierzonych Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym, parkom narodowym, Wodom Polskim oraz w przypadku gruntów znajdujących na terenie portów i przystani morskich.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie