BiznesINFO.pl Energetyka Rząd chce pozyskiwać węgiel z hałd górniczych
East News

Rząd chce pozyskiwać węgiel z hałd górniczych

15 września 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Rząd chce uzupełnić braki energetyczne węglem odzyskanym z odpadów. Jak podaje “Rzeczpospolita” służyć ma temu surowiec z hałd górniczych.

Trzeba palić wszystkim

4 września tego roku w Nowym Targu Jarosław Kaczyński wypowiedział słynne słowa: “Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no, poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami, bo po prostu Polska musi być ogrzana”.  Z drugiej strony rząd co pewien czas podaje, że węgla zimą nie zabraknie.

Jak pisze Rzeczpospolita, rząd od kilku miesięcy pracuje nad opracowaniem koncepcji wykorzystania węgla z hałd górniczych . Projekt prowadził Zespół Ekspertów Gospodarczych (ZEG) kierowany przez Marka Dietla, prezesa Giełdy Papierów Wartościowych.

Zgodnie z planem pierwsza instalacja miałaby powstać jeszcze przed końcem tego roku. Do odzysku węgla przy kopalniach ma być ich dziesięć i każda ma odzyskiwać do 100 tys. ton surowca rocznie. "Łączny koszt inwestycji złożonej z dziesięciu modułów wyniesie jednorazowo ok. 150 mln zł. Dochodzi do tego koszt utrzymania instalacji. Ten będzie finansowany już z bieżącej działalności i szacowany jest między 50 a 90 mln zł rocznie" - informuje "Rz".

Eksperci jednak zwracają uwagę, że o ile sam pomysł jest słuszny, to efekty będą widoczne najwcześniej przed kolejną zimą.

Hałdy górnicze

"Składowiska odpadów powydobywczych, czyli górnicze hałdy nadal są nierozwiązanym problemem. Szpecą krajobraz i trwale wyłączają z użytkowania teren, na którym są posadowione. Przede wszystkim jednak narażają środowisko i ludzi mieszkających w pobliżu na zagrożenia wynikające z sąsiedztwa odpadów pogórniczych" - tak można wyczytać w raporcie NIK z 2019 roku.

NIK skontrolowała składowiska odpadów i okazało się, że tylko 2,2 procent odpadów jest zagospodarowane inaczej, np. do produkcji kruszyw dla budownictwa. Ponadto nie do końca wiadomo, co w tych hałdach jest, ponieważ nie było nad nimi kontroli i istnieje ryzyko, że w hałdach znajdują się niebezpieczne odpady .

Pojawiają się również pytania o jakość pozyskanego w ten sposób węgla, czy w ogóle będzie mógł być wykorzystywany do ogrzewania domów.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie