BiznesINFO.pl
Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)

biznesinfo

Rząd bierze się za drogi węgiel. Będę rozwiązania systemowe, Polacy dostaną pieniądze

7 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała dzisiaj, że rząd zamierza rozwiązać kwestię drogiego węgla. Pomóc ma w tym przekierowanie większej ilości surowca do odbiorców indywidualnych oraz zapomogi dla osób opalających węglem.

W ciągu kilku dni rząd ma zaproponować "rozwiązanie ustawowe" dla wysokich cen węgla, powiedziała we wtorek minister Moskwa. Podwyżki cen surowca mają się zatrzymać.

Ceny węgla biją rekordy, minister obiecuje zwiększenie wydobycia

Anna Moskwa mówiła, że wielu pośredników posiadających zasoby węgla z lat ubiegłych korzystając ze zmniejszonej podaży węgla wywołanej embargiem na węgiel rosyjski, zawyża radykalnie ceny surowca.

Rząd planuje zwiększyć podaż węgla, co ma naturalnie wpłynąć na cenę tony surowca na rynku. Wolumen węgla ze zwiększonej produkcji ma trafiać poprzez PGG do gospodarstw domowych w Polsce.

Rząd oferuje wsparcie finansowe na zakup węgla

Rząd szykuje się także do wsparcia finansowego Polaków, którzy na własnej skórze odczuwają efekty wysokiej ceny węgla.

Minister przypomniała, że gospodarstwa domowe opalające węglem mogą składać wnioski o dodatek osłonowy, dzięki któremu mogą uzyskać wsparcie finansowe na zakup węgla w maksymalnej wysokości 1,4 tys. zł.

Pomoc została również zaoferowana składownikom, którzy zdecydują się sprzedawać węgiel po "akceptowalnej cenie". Wiceminister finansów Piotr Patkowski mówił w Polsat News o okolicach 1000 zł za tonę, czyli cenie, w której węgiel można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego PGG.

Moskwa przypomniała również o rządowym programie "Czyste powietrze" w ramach którego można uzyskać dofinansowanie m.in. na wymianę źródeł ogrzewania. Kwota, jaką można pozyskać z programu, to nawet 69 tys. zł.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >