BiznesINFO.pl Twój portfel Rozdzielność majątkowa kontra wspólne finanse. Za którym rozwiązaniem jesteś?
Pixabay/mina6120

Rozdzielność majątkowa kontra wspólne finanse. Za którym rozwiązaniem jesteś?

29 września 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Rozdzielność majątkowa a wspólne finanse

O tym, czy ustalicie rozdzielność majątkową czy wasze finanse będą wspólne warto ustalić jeszcze przed zawarciem małżeństwa. To pozwoli wam uniknąć papierologii i pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i stresu.

W Polsce, jeśli para nie zadecyduje inaczej, zaraz po ślubie z automatu jest ustanawiana wspólnota finansowa, dlatego wiele osób najzwyczajniej boi się strasznie brzmiącego słowa “intercyza”. Tymczasem w wielu innych krajach taki podział majątku jest całkowicie naturalny.

Są osoby, które twierdzą, że proponowanie intercyzy jest oznaką braku zaufania, czy wiary w związek. Doświadczenie pokazuje jednak, że wiele małżeństw nie przetrwa próby czasu. Według danych GUS z 2019 roku 33 proc. małżeństw rozpada się. W związku z tym być może podpisanie intercyzy nie jest wcale oznaką złej woli a najzwyklejszą w świecie zapobiegliwością i chęcią uniknięcia ewentualnych konfliktów?

Kiedy podpisać intercyzę?

Są sytuacje, w których rozdzielność majątkowa pozwoli uchronić całą rodzinę przed bankructwem, np. wtedy, gdy jedna z osób prowadzi firmę. Kolejnym argumentem może być chęć zakupu mieszkania na kredyt w momencie, w którym jedna z osób ma złą historię kredytową. Wtedy kredyt bierze osoba, której bank prędzej udzieli kredytu na lepszych zasadach.

Do tego dochodzi oczywiście wspomniana kwestia rozwodu. Rozdzielność majątkowa pomoże w tym wypadku zakończyć sprawę rozwodową szybciej i nie będzie problemu z tym, by sąd ocenił komu co się należy.

Intercyzę warto podpisać także jeśli w małżeństwie istnieje spora dysproporcja w zarobkach. Dzięki temu nikt nie będzie miał poczucia, że kogoś utrzymuje.

To samo tyczy się osób, które świadomie zawierają związek z osobą, której pieniądze uciekają z portfela same - bez namysłu biorą chwilówki lub mają problem ze zbyt dużymi zakupami. To ochroni konto małżonka.

Decydując się na rozdzielność majątkową trzeba mieć jednak na uwadze także kilka innych istotnych kwestii. Należy pamiętać, że przy podziale majątku zmniejszy się wasza zdolność kredytowa. Kolejnym minusem jest to, że przy intercyzie niemożliwe jest wspólne rozliczanie podatku dochodowego.

Rozdzielność majątkowa możliwa jest w kilku opcjach:

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Po ustaleniu rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków, osoba, która zarabia mniej, może zwrócić się do małżonka z prośbą o wyrównanie dorobków. Ma to zniwelować różnice wartości między majątkiem małżonków.

Rozszerzenie wspólności majątkowej

Polega na tym, że zostają uwspólnione składniki, które normalnie weszłyby w skład majątków osobistych.

Ograniczenie wspólności majątkowej

Polega na wyłączeniu określonych składników z majątku wspólnego.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie