BiznesINFO.pl
Rolnictwo z ogromnymi dotacjami

PxHere/CC0

Ogromne pieniądze dla polskiego rolnictwa. Powstaje nowy fundusz

17 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rolnictwo może liczyć na ogromne pieniądze. Powstaje nowy fundusz wsparcia. Kwota początkowa robi wrażenie, a zadaniem nowej organizacji ma być wspieranie i unowocześnianie rolnictwa krajowego. Ogromna szansa dla dla wielu.

Rolnictwo oraz małe i średnie firmy technologiczne z branży rolnej i spożywczej mogą liczyć na nowe wsparcie. Powstaje fundusz, który będzie inwestował w innowacje, które mają zrewolucjonizować rynek polskiego rolnictwa. W projekt zaangażowana jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przez swoją spółkę zależną GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przyglądamy się szczegółom nowej spółki

Rolnictwo z olbrzymim wsparciem

Rolnictwo będzie miało nowego inwestora. Początkowy budżet powstającej instytucji szacowany jest na prawie 25 milionów złotych. Kwotą tą ma dysponować warszawska giełda przez swoją spółkę-córkę. Inicjatywa postawiła sobie bardzo ambitne zadanie, pozyskane pieniądze chcą inwestować w poprawę konkurencyjności rodzimego rolnictwa, procesów gospodarczych z nim związanych, ale także na tapecie znajduje się zielona polityka - fundusz będzie dawał pieniądze tam, gdzie zapobiega się zmianom klimatycznym i poprawia efektywność wykorzystania dostępnych zasobów. 

Portal Infor wskazuje, że dzięki współpracy KOWR i GPW uda się wypracować narzędzia pomagające w biznesowej analizie projektów, które będą ubiegać się o granty z funduszu. Do tej pory eksperci od rolnictwa z Krajowego Ośrodka dysponowali pieniędzmi, jednak nie byli w stanie oceniać skutków biznesowych inwestycji. Teraz pomogą im w tym koledzy z giełdy. - Liczymy na to, że kompetencje Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i resortu rolnictwa w zakresie rozpoznania potrzeb firm zostaną wzmocnione przez ekspertów od zarządzania finansami w projektach innowacyjnych, którymi dysponuje Giełda Papierów Wartościowych i spółka GPW Ventures. Mamy nadzieję, że ta współpraca przyczyni się w sposób bardzo wydatny do rozwoju polskiego rolnictwa, szybszej akceleracji projektów, ich kapitalizacji i wprowadzenia na rynek - mówi dla Infor Marek Dietl, zastępca dyrektora generalnego KOWR

Giełda Papierów Wartościowych widzi także w inwestycji szansę na zainteresowanie branży rolniczo-technologicznej wejściem na giełdę. - Wielu przedsiębiorców chciałoby rozwijać swoje firmy w skali międzynarodowej i obecność na parkiecie może im w tym pomóc, natomiast nie są jeszcze przygotowani na to, żeby debiutować na GPW - kontynuuje dyrektor w rozmowie z Inforem. Jak dowiadujemy się, z portalu fundusz ma w pierwszej kolejności zająć się małymi i średnimi firmami. Maksymalna wysokość dotacji dla jednego projektu została określona na 5 mln złotych.

Tagi:

rozwójrolnictwoinwestycje

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >