Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 7 Listopada 2020

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Ptasia grypa staje się kolejnym polskim zmartwieniem epidemiologicznym obok koronawirusa. Jak się okazuje, zagrożenie wcale nie nadchodzi ze wschodnich obszarów Europy, a z Zachodu. Czy polscy hodowcy mogą obawiać się ptasiej grypy?

Ptasia grypa nadchodzi wielkimi krokami

Ptasia grypa to zakaźna choroba występująca u ptaków. W Polsce o ptasiej grypie głośno zrobiło się po raz pierwszy w 2006 r., gdy w Toruniu znaleziono dwa martwe i jednego chorego łabędzia. Jednakże ptasia grypa powróciła do Polski także rok później oraz w 2016 r. i 2017 r. na większą skalę. W 2019 r. informowano jedynie o pojedynczych ogniskach ptasiej grypy.

Emerytura z limitami, są konkretne liczby. Przekroczysz jedną z nich i mogą nawet zabrać pieniądzeEmerytura z limitami, są konkretne liczby. Przekroczysz jedną z nich i mogą nawet zabrać pieniądzeCzytaj dalej

Ptasia grypa jest bardzo groźna nie tylko, jak sama nazwa wskazuje, dla ptaków, ale także dla ludzi. Ptasia grypa u drobiu objawia się brakiem apetytu, objawami nerwowymi, a nawet depresją. Ptasią grypę możemy rozpoznać nawet po miękkości skorupek jaj.

Ptasią grypą może zarazić się nawet człowiek, dlatego lekarze podkreślają, że w walce z nią potrzebna jest szczególna dbałość o higienę oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem. U ludzi ptasia grypa objawia się m.in.: ataksją, gorączką, bólem gardła i mięśni.

Według informacji, ptasia grypa może zaatakować Polskę jeszcze szybciej. Jak się okazuje, Główny Lekarz Weterynarii zalecił wprowadzanie szczególnych środków ostrożności dla hodowców drobiu oraz unikanie kontaktu ptaków hodowlanych z dzikimi. Wskazuje się, aby hodowlane ptaki nie piły tej samej wody, co dzikie.

GIS bije na alarm w sprawie popularnego sera. Nawet z dobrym zdrowiem możesz cierpieć 3 dniGIS bije na alarm w sprawie popularnego sera. Nawet z dobrym zdrowiem możesz cierpieć 3 dniCzytaj dalej

Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje także trzymanie drobiu w zamknięciu i całkowitej izolacji od dzikiego ptactwa. Wygląda na to, że sprawa jest poważna, bowiem ptasia grypa jest już blisko Polski.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Uwaga, seniorzy. Dodatkowe pieniądze do emerytury tylko dla jednej grupy, warto wiedzieć
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Ptasia grypa i jej pierwsze przypadki w Europie

Ptasia grypa zazwyczaj pojawia się u ptaków wędrownych z regionów wschodniej Europy, jednakże w tym roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o zupełnie innym kierunku nadejścia wirusa. Niestety, ale epidemia nadchodzi z Zachodu i jest już bardzo blisko Polski.

Pierwsze ogniska ptasiej grypy wykryto nie tylko u dzikiego ptactwa w Niemczech, ale także i u drobiu w Królestwie Niderlandów. W obu tych krajach stwierdzono także przypadki zakażenia ptasią grypą u dzikiego ptactwa wodnego.

Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobieOd poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobieCzytaj dalej

Komisja Europejska podjęła w związku z tym działania mające doprowadzić do zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Decyzja dotyczy ustanowienia tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków w Królestwie Niderlandów. W Niemczech wirusa stwierdzono w trzech landach: Hamburg, Maklemburgia-Pomorze Przednie oraz Szlezwig-Holsztyn.

Ptasią grypę stwierdzono także w Wielkiej Brytanii na fermie drobiu w Cheshire, a jeszcze wcześniej na fermie w Kent, informuje Polish Express. W związku z tym rząd brytyjski podniósł zagrożenie epidemiczne do średniego poziomu.

- Podjęto natychmiastowe kroki w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby, a cały drób w gospodarstwie zostanie poddany ubojowi. Hodowcy drobiu powinni zachować czujność na wszelkie oznaki choroby, natychmiast zgłaszać podejrzenie infekcji u ptaków i powinni dochować najwyższych standardów dotyczących bezpieczeństwa biologicznego na swoich terenach, powiedziała Christine Middlemiss, główny weterynarz UK cytowana przez Polish Express.

Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcenBiedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcenCzytaj dalej

Miejmy nadzieję na to, że polscy hodowcy drobiu są na to przygotowani i nie dadzą zaskoczyć się wirusowi ptasiej grypy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nocą przed sklep przyjechała kolumna z Andrzejem Dudą. Prezydent został przyłapany, wiemy co miał w koszyku
  2. Nie wszyscy potrafią je rozróżnić. Czym różni się przeziębienie od grypy?
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Kompromitacja dziennikarza. Chciał odebrać Robertowi Lewandowskiemu nagrodę, nikt nie może w to uwierzyć, absurd
  7. Kanapka z ogórkiem i pomidorem jest najgorszym pomysłem. Eksperci biją na alarm, jedno z nich koniecznie wyrzuć
Biedronka ze specjalnym Mikołajkowym prezentem. Wielu osób bez wątpliwości bardzo się uciszyBiedronka ze specjalnym Mikołajkowym prezentem. Wielu osób bez wątpliwości bardzo się uciszyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News