Przedszkola i żłobki będą mogły zostać otwarte, a rodzice w dalszym ciągu będą mogli pobierać zasiłek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 30 Kwietnia 2020

MRPiPS przekazało ważną informację dla milionów Polaków. Związana jest ze specjalnym zasiłkiem

Przedszkole i żłobek będą mogły zostać otwarte 6 maja, ale decyzja w tej sprawie będzie należała do władz samorządowych. Ewentualny powrót do placówek wzbudził jednak wiele wątpliwości wśród rodziców. Dlatego też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjawiło szczegóły dotyczące zasiłku opiekuńczego.

Przedszkole i żłobek otwarte, a co z zasiłkiem?

Przedszkole zaoferuje opiekę nad dzieckiem, a rodzicom w dalszym ciągu będzie przysługiwał zasiłek nawet jeśli nie zdecydują się posłać pociech pod opiekę wychowawców. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej ogłosił, że do 24 maja zostaje wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8 roku życia w związku z czasowym zawieszeniem prac żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i szkół. Wsparcie finansowe należy się także w sytuacji, gdy obowiązków zawodowych z powodu COVID-19 nie mogą wykonywać nianie czy opiekunowie dzienni – podaje Puls Biznesu.

Z zasiłku w dalszym ciągu będą mogli korzystać rodzice, jeżeli placówka pozostanie zamknięta. Dofinansowanie będzie podtrzymane również wtedy, gdy oddział zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom ze względu na limity osobowe. Na jednego nauczyciela ma przypadać 12 podopiecznych – oznajmił dzisiaj minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Fenomenalna wiadomość dla tysięcy Polaków. Zacząć się ma 4 majaFenomenalna wiadomość dla tysięcy Polaków. Zacząć się ma 4 majaCzytaj dalej

Poszczególne władze zadecydują, czy otworzyć przedszkola

Wczoraj rząd poinformował, że od 6 maja będzie możliwe otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała jednak do organów prowadzących (głównie samorządowych), które mają skonsultować się w tej sprawie z pracownikami powiatowych służb sanitarnych.

Prezydenci trzech miast – Warszawy, Poznania i Wrocławia już oznajmili, że przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oświadczył, że oddziały dla najmłodszych nie otworzą się przed 24 maja. Co do wcześniejszego otwarcia placówek wątpliwości mają również włodarze Gdańska, Łodzi czy Piekar Śląskich.

Polski biznesmen poszukiwany listem gończym. Jeszcze niedawno jego produkty kupowaliśmy niemal wszyscyPolski biznesmen poszukiwany listem gończym. Jeszcze niedawno jego produkty kupowaliśmy niemal wszyscyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Poszukiwania 3,5-letniego Kacperka zawieszone. Policja podała najbardziej prawdopodobny scenariusz zdarzeń

Szczegóły przyznawania zasiłku

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień, w którym rodzic sprawuje opiekę nad dzieckiem. Przysługuje zarówno matce, jak i ojcu, ale wypłacany jest pojedynczo – tylko tej osobie, która zawnioskuje o wsparcie w danym dniu.

Pracownik powinien zawiadomić swojego pracodawcę lub zleceniobiorcę o pobieraniu zasiłku. Samozatrudnieni zgłaszają się bezpośrednio do ZUS. Wzór odpowiedniego oświadczenia można pobrać ze strony zus.pl – bez niego wypłata świadczenia nie jest możliwa.

Warto pamiętać, że dodatkowego wsparcia finansowego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na ogólnych zasadach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromne kolejki na jednej ze stacji. Kierowcy dosłownie walczą o benzynę, dantejskie sceny
  2. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Spadł deszcz, a reakcja zwierząt była niewiarygodna. Leśnicy wszystko nagrali
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News