BiznesINFO.pl
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa 07.11.2018. Zlotowka w zlocie i pierwsze polskie monety-kule z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polske niepodleglosci, to nowe monety wprowadzone do obiegu przez Narodowy Bank Polski. N/z siedziba Narodowego Banku Polskiego w bialo-czerwonych barwach.

East News, Jan Bielecki

Prezydent o kolejnej kadencji Glapińskiego: można prolongować zadanie, które zostało powierzone prezesowi NBP

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się w sprawie drugiej kadencji Adama Glapińskiego na stanowisku prezesa NBP. Prezes NBP może liczyć na wsparcie Andrzeja Dudy, choć doniesienia medialne wskazywały, że rząd i elita polityczna nie będą przychylne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co powiedział Andrzej Duda o Adamie Glapińskim

  • Jaka jest historia z prezesem NBP

  • Czemu zdanie prezydenta jest tak istotne

Adam Glapiński z poparciem Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda w piątkowym wywiadzie dla Polsat News został zapytany o prezesurę Adama Glapińskiego. Dokładnie o to, czy zdecydowałby się złożyć wniosek o powołanie prezesa NBP na kolejną kadencję.

Andrzej Duda powiedział, że w jego osobistym mniemaniu Adam Glapiński jest bardzo dobrym prezesem NBP i w okresie sprawowania przez niego swojej funkcji, sytuacja w kraju jest bardzo stabilna. Prezydent dodał także, że z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego to bardzo dobrze.

Andrzej Duda nawiązał do tematyki wojskowej mówiąc, że gdy "głównodowodzący bardzo dobrze prowadzi armię", to można mu powierzyć to zadanie na dalsze lata. Dodał, że prezesa Adama Glapińskiego darzy ogromnym szacunkiem i docenia wykonaną przez niego pracę w ostatnich latach.

Warto wspomnieć, że kadencja prezesa Adama Glapińskiego kończy się niebawem. Jeszcze niedawno "Gazeta Wyborcza" informowała o możliwej wymianie obecnego prezesa NBP na kogoś nowego.

Adam Glapiński miał zostać wymieniony

Dziennik w jednym ze swoich artykułów informował, że według polityków Prawa i \ Sprawiedliwości przyszłość Adama Glapińskiego w rządzie przypomina wróżenie z fusów. Jarosławowi Kaczyńskiemu miało się nie spodobać to, że prezes NBP zapewnił swoim współpracownikom ogromne zarobki.

Jednocześnie przypomnijmy, że w 2019 r. Adam Glapiński na swoim stanowisku zarobił 795 tys. zł, natomiast w 2020 r. zainkasował już 947 tys. zł. Z wyliczeń wynika, że jest to wzrost o 19,1 proc. w skali rok do roku.

"Gazeta Wyborcza" powołując się na swoich informatorów podkreślała, że Jarosław Kaczyński na stanowisku prezesa NBP chciałby obsadzić Mateusza Morawieckiego. Według niektórych miałaby to być forma "miękkiego lądowania" dla premiera, ale inni są odmiennego zdania i podkreślają, że Mateusz Morawiecki będzie na swoim stanowisku tak długo, jak się da.

Adam Glapiński został wybrany na prezesa NBP w 2016 r., a jego kadencja trwa sześć lat. Według przepisów ma jeszcze szansę na kolejną kadencję na stanowisku szefa NBP. Zdanie Andrzeja Dudy w tej sprawie jest istotne, bowiem prezesa NBP wybiera Sejm na wniosek prezydenta.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >