Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Praca podczas upałów. Pracownik może odmówić pracy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.06.2023 09:33

Praca podczas upałów. Pracownik może odmówić pracy

termometr
Domena publiczna

Wysoka temperatura wpływa na pracę pracowników zarówno w zamkniętej jak i otwartej przestrzeni. Kodeks Pracy określa, jakie obowiązki ma pracodawca, aby zapewnić komfort pracownikom podczas upałów.

Woda dla pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpłatne zimne napoje dla zatrudnionych osób. Kodeks Pracy wskazuje, że ma “zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych”.

W przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni zatrudnieni powinni otrzymać napoje od pracodawcy, gdy temperatura wynosi 25°C. W przypadku stanowisk pracy w zamkniętych pomieszczeniach obowiązek taki pojawia się, kiedy temperatura przekroczy 28°C.

Chodzi przede wszystkim o wodę. Pracodawca może np. postawić ogólnodostępny dystrybutor w miejscu pracy. czy wodę w butelkach. 

Możliwy krótszy czas pracy

Pracodawca może także wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy podczas upałów, czy pozwolić na wcześniejsze opuszczenie miejsca pracy bez zmiany wysokości wynagrodzenia. Trzeba zaznaczyć, że jest to jego prawo, a nie obowiązek.

 

Odmowa pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jeśli warunki pracy są niebezpieczne i zagrażają zdrowiu lub życiu pracownika, lub jeśli wykonywana praca stanowi zagrożenie dla innych osób, pracownik ma prawo zatrzymać się i nie wykonywać dalszych obowiązków. Jednocześnie musi niezwłocznie poinformować swojego przełożonego o swojej decyzji. 

 Pracownik, który powstrzymuje się od pracy lub oddala się z miejsca zagrożenia, nadal ma prawo do wynagrodzenia za ten okres.

Tagi: Praca