Czy posiłki w szkołach powinny być darmowe?
Wikimedia/Koefbac
Autor Radosław Święcki - 26 Maja 2020

Darmowe posiłki dla dzieci w szkołach. Jesteś za?

Czy posiłki w szkołach powinny być darmowe dla wszystkich dzieci? Nie brakuje opinii, że taki pomysł byłby bardziej optymalny niż wypłaty 500 plus. Od ponad roku obowiązuje rządowy program dzięki któremu dzieci z najuboższych rodzin mają możliwość spożycia posiłku w szkolnej stołówce.

Posiłki w szkołach powinny być darmowe?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które przywołuje Onet.pl wynika, że w 2018 roku było blisko pół miliona dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie (wedle wyliczeń GUS jego granicą jest kwota 503 zł przypadająca miesięcznie na jednego członka rodziny). Z myślą o takich osobach powstał rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”, który jest realizowany przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej od początku 2019 roku. Ma on na celu ograniczenie niedożywiania dzieci i młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej. Z rządowych szacunków wynika, że uprawnionych do skorzystania z niego może być 1 milion 250 tys. osób. Koszt programu to ok. 2,5 mld zł.

Biedronka i Lidl mogą mieć powody do obaw. Konkurencja zmierza do topowej piątki, ma za plecami miliardowy budżetBiedronka i Lidl mogą mieć powody do obaw. Konkurencja zmierza do topowej piątki, ma za plecami miliardowy budżetCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomości

- Program zapewni, że każde dziecko będzie miało możliwość spożycia przynajmniej jednego posiłku w szkole. Trudno przyswoić wiedzę z pustym żołądkiem i my ten głód wiedzy zaspokajamy tak, by wszystkie dzieci miały co jeść, bo w zdrowym ciele zdrowy duch. Nasz program to zdrowa, polska żywność, która będzie służyć dzieciom przez wiele, wiele lat – mówił – cytowany przez „Super Express” – premier Mateusz Morawiecki w momencie wejścia w życie programu.

Ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała, że program ma obowiązywać w latach 2019-2023.

Twoja apteka w okolicy mogła bezczelnie sięgnąć ci do kieszeni. Kontrowersyjne praktyki, w branży wybuchła aferaTwoja apteka w okolicy mogła bezczelnie sięgnąć ci do kieszeni. Kontrowersyjne praktyki, w branży wybuchła aferaCzytaj dalej

By skorzystać z programu „Posiłek w szkole i w domu” należy spełnić kryterium dochodowe - dla osób samotnych jest to maksymalny dochód w wysokości 1051 zł, zaś dla rodzin 792 zł na osobę w gospodarstwie domowym.

Czy należy rozszerzyć program na wszystkie dzieci? Nie brakuje opinii, że rządzący zamiast wypłacać wszystkim 500 zł, powinni skupić się na konkretnej pomocy, jak właśnie finansowanie posiłków dla dzieci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w przedszkolu pod Warszawą. Trzy osoby zakażone. Placówka zamknięta do odwołania
  2. Ważny apel 20 organizacji pacjentów. Ruszył akcja "STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szumowski wyjawił prawdę o drugiej fali epidemii. Porażające słowa
Jeszcze niedawno popyt rył o dno, dzisiaj są hitem. Jeśli kupiłeś jeszcze przed pandemią, teraz sprzedasz za dwa razy tyleJeszcze niedawno popyt rył o dno, dzisiaj są hitem. Jeśli kupiłeś jeszcze przed pandemią, teraz sprzedasz za dwa razy tyleCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News