BiznesINFO.pl Finanse Rząd planuje po cichu wprowadzać nowe podatki. Niektóre plany ujrzały już światło dzienne
East News, Zofia i Marek Bazak

Rząd planuje po cichu wprowadzać nowe podatki. Niektóre plany ujrzały już światło dzienne

24 października 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Podatek przedmiotem prac Sejmu

Jak wskazuje portal Newseria.pl, ponad 40 tys. polskich spółek komandytowych musi mieć na uwadze fakt, że od przyszłego rząd wprowadzi kolejne obciążenia podatkowe. Czemu rząd zdecydował się wprowadzić kolejne podatki?

Działania resortu finansów podyktowane są przede wszystkim planami uszczelnienia systemu podatkowego i walką z optymalizacją podatkową. Z tego powodu spółki komandytowe zostaną obłożone 19 proc. CIT-em. Łącznie wraz z PIT-em da to 34 proc. płaconego podatku.

-  Przedmiotem prac Sejmu jest obecnie ustawa zmieniająca szereg ustaw podatkowych, w tym ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, powiedział w rozmowie z agencją Newseria dr Wojciech Sztuba, doradca podatkowy, partner zarządzający w firmie TPA Poland.

Reforma Ministerstwa Finansów do katalogu podmiotów wpisuje spółki komandytowe, które do tej pory musiały płacić jedynie podatek dochodowy. Zdaniem eksperta jest to bardzo kontrowersyjna sprawa. Czemu resort chce zmian?

Zdaniem resortu to właśnie spółki komandytowe sprzyjają agresywnej międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Urzędnicy uważają także, że spółki komandytowe stosują klauzulę obejścia podatkowego. Jak to wygląda w praktyce?

1 . 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze 2 . Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie 3 . Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Podatek znów zaatakuje firmy

- Zaledwie 0,4 proc. wspólników wszystkich spółek komandytowych to podmioty zagraniczne. Taką liczbę udało się ostatnio ustalić na podstawie twardych danych pochodzących z KRS, mówi Sztuba i podkreśla, że zmiany przede wszystkim uderzą w polskich przedsiębiorców.

- Tego typu opodatkowanie spowoduje, że rentowność netto polskiego biznesu spadnie o ok. 15 proc., gdy tymczasem opodatkowanie podmiotów zagranicznych gospodarujących w Polsce się nie zmieni. Oprócz tego tworzy się ryzyko domiarów podatków za nieprzedawnione okresy historyczne, czyli za lata 2015-2020, co wynika wprost z projektu ustawy, jak również z jego uzasadnienia, wyjaśnił ekspert. Jednakże ustawa może przynieść więcej negatywnych skutków.

Przez ustawę przedsiębiorcy w Polsce mogą zaniechać zakładania spółek komandytowych. Pogorszeniu ulec może także konkurencyjność polskiego kapitału w zestawieniu z zagranicznym kapitałem.

Co więcej, kolejny podatek skutecznie uniemożliwi spółkom rozwój. Newseria wskazuje, że w Niemczech jest bardzo popularne przekazywanie sobie, w drodze sukcesji, spółki z pokolenia na pokolenie. Jak się okazuje, nowe rozwiązania skutecznie zapobiegną także ochronie majątku firmy. Zdaniem eksperta rząd szuka finansowanie deficytu budżetowego i jednocześnie nie chce podnieść innych podatków dla wszystkich obywateli.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie