BiznesINFO.pl > Energetyka > PGNiG odkrywa złoża gazu i ropy na Morzu Norweskim. Planowane są kolejne wiercenia
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.08.2022 14:43

PGNiG odkrywa złoża gazu i ropy na Morzu Norweskim. Planowane są kolejne wiercenia

boat-vehicle-marine-naval-petroleum-oil-rig-1327625-pxhere.com
Domena publiczna

PGNiG i Aker BP odkryły nowe zasoby ropy i gazu na Morzu Norweskim, wstępnie szacowane są na 11-36 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Udział PGNiG w złożu to 20 proc. -poinformowało w piątek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Nowe złoże w Norwegii

PGNiG Upstream Norway odkryło złoże ropy naftowej i gazu ziemnego o zasobach wydobywalnych szacowanych wstępnie pomiędzy 11 a 36 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział PGNiG to 20 proc. - podało PGNiG w komunikacie.

Jak poinformowało PGNiG, złoże położone jest 14 km na północny wschód od obszaru wydobywczego Skarv, który jest głównym ośrodkiem działalności PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na obszarze znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura wydobywcza, co pozwoli ograniczyć koszty oraz czas zagospodarowania złoża.

Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak zaznaczyła, że PGNiG Upstream Norwey planuje prowadzić kolejne wiercenia poszukiwawcze, które być może także zakończą się sukcesem.

Spółka w maju br. zapowiadała, że zakłada wzrost wydobycia węglowodorów: gazu ziemnego gazu ziemnego z norweskich koncesji – z 1,4 mld m sześc. w 2021 r. o 1,6 mld m sześc. do 3,0 mld m sześc., czyli łącznie z wydobyciem krajowym pozostającym na zbliżonym do zeszłego roku poziomie – do 7,0 mld m sześc. Koncern prognozuje wydobycie w Norwegii na poziomie 863 tys. ton ropy naftowej w 2022 r. oraz odpowiednio: 798 tys. ton i 928 tys. ton w latach 2023-2024.

Prezes PGNiG podkreśliła także znaczenie działalności poszukiwawczo- wydobywczej w Norwegii w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

Tagi: PGNiG ropa
Polecane