BiznesINFO.pl
Unsplash/Jesse K.

Unsplash/Jesse K.

Parówki wycofane przez GIS. Stanowią zagrożenie dla zdrowia

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

GIS wydał ostrzeżenie przed niebezpieczną żywnością, którą można kupić w Biedronce. Kontrolerzy wykryli bowiem bakterię w popularnych parówkach. Sieciówka już rozpoczęła proces wycofywania wadliwego produktu ze swoich oddziałów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki produkt znalazł się na celowniku GIS

  • Jakie działania podjęli zarządcy sieci

  • Jakie mogą być konsekwencje spożycia zakażonych parówek

GIS ostrzega klientów. Parówki z Biedronki zakażone bakterią

GIS regularnie publikuje komunikaty w sprawie niebezpiecznej żywności. W tym miesiącu wydał już 8 ostrzeżeń. Tym razem na celowniku GIS znalazły się popularne parówki, które sprzedaje Biedronka.

Kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej ujawniła obecność bakterii Listeria monocytogenes w „Parówkach z szynki Kraina Wędlin Nature”, 250 g. Wadliwa okazała się tylko jedna partia o numerze 10971 wyprodukowana w serii C: 09749229. Na opakowaniu produktu widnieje termin przydatności do spożycia 1.05.2021.

Za produkcję tego towaru odpowiada Sokołów S.A. Parówki są produkowane dla firmy Jeronimo Martins Polska S.A., która zarządza siecią handlową Biedronka.

Tuż po wykryciu bakterii zarówno producent, jak i zarządca sieciówki podjął działania, mające na celu natychmiastowe wycofanie wadliwej partii z obrotu handlowego. GIS nadzoruje ten proces.

GIS zaznacza, że każdy, kto zakupił zainfekowane parówki, powinien powstrzymać się od ich spożycia. Bakteria Listeria monocytogenes może bowiem prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Portal medonet.pl podaje, ze największe ryzyko zachorowania występuje u kobiet w ciąży, osób starszych, pacjentów po przeszczepach narządów i osób, które chorują na nowotwory lub zmagają się z marskością wątroby. Objawy listeriozy są zazwyczaj grypopodobne.

Infekcji towarzyszą przede wszystkim gorączka, dreszcze, bóle mięśni oraz dolegliwości układu pokarmowego (m.in. biegunka i wymioty). U dzieci i osób starszych pojawiają się także zaburzenia równowagi, światłowstręt i przeczulica. Warto zatem zrezygnować z jedzenia parówek w trosce o własne zdrowie.

Nie tylko parówki z Biedronki mogą zagrażać zdrowiu

Niespełna tydzień temu - w piątek 23 kwietnia, GIS wydał podobny komunikat w sprawie parówek „PIKOK Pure parówki z szynki 250 g”. Również i w tym produkcie GIS wykrył bakterię Listeria monocytogenes.

Tym razem wadliwa okazała się partia o numerze 11031 z serii C: 10349134. Termin przydatności spożycia tego produktu został wyznaczony na 4.05.2021.

Za produkcję tego towaru odpowiada firma Sokołów S.A., ale z oddziałem w Czyżewie. Parówki można znaleźć m.in. w Lidlu. Jednak w chwili otrzymania wyników badań producent wstrzymał dystrybucję i rozpoczął procedurę wycofywania i utylizacji wadliwej partii. GIS nadzoruje działania podejmowane przez firmę.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

NIK opublikował wnioski z raportu. Premier może mieć kłopoty

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >