BiznesINFO.pl
Andrzej Duda - dzieciństwo

East News

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Polska zwycięża dziś, tutaj

17 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Dziś otwarto nowy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Tak zwany przekop mierzei łączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność, podkreśla rząd. 


Uroczystości miały się rozpocząć o godz.11, jednak ze względów organizacyjnych zaczęły się dopiero o 13. 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważna jest obecna inwestycja. Przypomniał, że dotychczas wpłynięcie na Zalew Wiślany nie było możliwe bez zgody Rosji.  “Polska zwycięża dziś, tutaj, na Mierzei Wiślanej” podkreślił. 

Data otwarcia nie została wybrana przypadkowo. 17 września 1939 roku wojska ZSRR zaatakowały Polaków, którzy od 1 września toczyli już wojnę z Trzecią Rzeszą. “Nie chodzi o to, żeby tędy przepływały największe statki. Od tego mamy inne porty” powiedział prezydent. Otwarcie kanału jest symbolicznym akcentowaniem polskiej suwerenności


Przekop Mierzei Wiślanej

"Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla Polski. Dzięki niej po raz pierwszy w powojennej historii Polski będzie możliwość wpłynięcia na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskich wód terytorialnych. Zasadność decyzji rządu o rozpoczęciu tej inwestycji jest szczególnie widoczna w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej" - przekazał w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wynosi 23 kilometry. Celem inwestycji jest otwarcie portu w Elblągu na Zatokę Gdańską, a tym samym przyciągnięcie firm zainteresowanych sprowadzeniem albo wysyłaniem towarów do pięciu tysięcy ton. Aby to było możliwe, konieczne jest pogłębienie torów wodnych na Zalewie Wiślanym i na rzece Elbląg do portu.

Prace trwały od października 2019 do września tego roku. Całkowita wartość tego projektu wyniosła 25,7 mln złotych. Powstał również terminal terminal składowo-przeładunkowy z miejscem kontroli graniczno-celnej i punktem kontroli oraz badań fitosanitarnych, jego koszt wyniósł 21,7 mln zł.

 Planowane zakończenie prac ma nastąpić w 2023 roku.

Tagi:

transportinwestycje

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >