Oszustwo wycelowane w klientów sklepów IKEA
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 12 Grudnia 2020

W sprytny sposób wyłudzają dane. Oszustwo zbudowane na cienkich nogach, ale mnóstwo osób się nabiera

Oszustwo czyha na klientów sklepów meblowych IKEA. Wyłudzacze rozsyłają fałszywe wiadomości informujące o możliwości zdobycia kuponów na zakupy w szwedzkiej sieci handlowej. W rzeczywistości próbują przechwycić dane osobowe.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jaką metodę zastosowali oszuści
  • Co grozi klientom IKEA
  • Jak uchronić się przed skutkami oszustwa

Oszustwo w sieci IKEA

Oszustwo to w dobie pandemii zjawisko niezwykle częste. Tym razem na celowniku przestępców znalazła się sieć handlowa IKEA. To jeden z najbardziej popularnych sklepów meblowych w Polsce, który gości ponad 30 mln klientów rocznie. Potencjalne grono poszkodowanych jest zatem ogromne.

Oszustwo polega na rozsyłaniu fałszywych wiadomości za pomocą e-maila lub portali społecznościowych. TVN24 podaje, że w treści pojawia się informacja o możliwości wygrania lub otrzymania kuponów lub innych nagród związanych z siecią handlową IKEA.

W rzeczywistości treść przekazu na skłonić klientów do wysłania wiadomości SMS Premium lub bezpośredniego zgłoszenia się do konkursu organizowanego przez sklepy IKEA. Jak się okazuje - całkowicie fałszywego.

Banki niby chcą ugód z klientami. Stawiają jednak warunkiBanki niby chcą ugód z klientami. Stawiają jednak warunkiCzytaj dalej

Komunikat sieci IKEA w sprawie oszustwa

Z uwagi na zagrożenie, jakie stwarza oszustwo IKEA opublikowała specjalny komunikat ostrzegawczy. „ Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, w przypadku otrzymania wiadomości za pośrednictwem e-mail lub portali społecznościowych ”, czytamy w oficjalnym przekazie.

Wirtualna Polska informuje, że metoda oszustwa to tzw. phishing, która bazuje na niewiedzy użytkowników. IKEA ostrzega, że w tym wypadku ma ona posłużyć jako motyw do wyłudzenia danych osobowych lub naciągnięcia klienta na dodatkowe koszty związane z konkursem, który nie istnieje.

IKEA przypomina, że wszystkie oficjalne informacje na temat loterii czy konkursów można zweryfikować na stronie oficjalnej sklepu. Klienci nigdy nie są proszeni o wysyłanie wiadomości SMS w przypadku udziału w konkursach.

Warto uważać na to sprytne oszustwo, ponieważ zbliża się najbardziej gorący okres przedświątecznych zakupów. Część sklepów decyduje się w tym czasie na różne akcje promocyjne, co stwarza ogromne pole do nadużyć dla wyłudzaczy.

Oszustwo niezwykle popularne. Jak się przed nim uchronić?

Phishing to jedna z bardziej popularnych metod wyłudzania danych i przejmowania kontroli nad pieniędzmi. Nie tylko IKEA padła ofiarą tego oszustwa w ostatnim czasie. Wyłudzacze bardzo często za cel obierają klientów banków. W ostatnim czasie z fałszywymi linkami wysyłanymi drogą SMS mierzyli się np. użytkownicy największej instytucji bankowej w Polsce - PKO. W sierpniu podobny atak został wycelowany w klientów Santandera.

Co ciekawe, IKEA stała się ofiarą niemal identycznego oszustwa już drugi raz w przeciągu ostatniego pół roku. Pod koniec czerwca do klientów trafiały spreparowane wiadomości o treści: „ Z przyjemnością informujemy, że ukończyliśmy 31 lat! Z tej okazji rozdajemy bezpłatny kupon prezentowy IKEA naszym odwiedzającym ”. Radio Zet donosi, że w celu odebrania kuponu o wartości 2,5 tys. zł niezbędne było kliknięcie w spreparowany link. Okazało się, że loterię zorganizowała spółka zarejestrowana w Singapurze, która podszywała się pod sieć handlową IKEA.

Chcąc uniknąć przykrych konsekwencji oszustwa, warto powstrzymać się od reagowania na jakiekolwiek wiadomości, które pochodzą od nieznanych nadawców. Należy unikać klikania w linki i podawania danych osobowych. Bezpośrednie wpisanie adresu strony np. banku jest zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Na ogrzewaniu można dużo zaoszczędzić. Szczególnie, jeśli zastosujemy jeden prosty trikNa ogrzewaniu można dużo zaoszczędzić. Szczególnie, jeśli zastosujemy jeden prosty trikCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News