BiznesINFO.pl
Oszustwo na bieliznę

Marek BAZAK/East News

Nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków padło ofiarą oszustów. Sprzedawali w internecie bieliznę

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Oszustwo sprzed lat po raz kolejny powraca na ścieżkę sądową. Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu w dalszym ciągu poszukuje osób, które padły ofiarą wyłudzaczy sprzedających luksusową bieliznę w internecie. Szacuje się, że może ich być nawet kil

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które firmy zorganizowały oszustwo

  • Jakie działania do tej pory podejmowała prokuratura

  • Do kiedy jest czas na zgłaszanie zawiadomień w tej sprawie

Oszustwo na ogromną skalę. Cztery spółki naciągały klientów

Oszustwo w internecie stało się chlebem powszednim wraz z rozwojem segmentu e-commerce. Przestępcy coraz częściej przechwytują dane i nakłaniają do instalowania złośliwych aplikacji, choć na rynku obecni są także tradycyjni wyłudzacze, którzy przesyłają klientom produkty niezgodne z ofertą.

Ofiarą tego typu oszustwa padli zakupowicze, którzy w internecie nabyli luksusową bieliznę. Zachęceni dobrą ceną bez wahania zamawiali produkty, które w rzeczywistości były dużo gorszej jakości. Portal money.pl podaje, że przestępcy działali w latach 2013-2016 na terenie całej Polski.

Oszustwo zostało zorganizowane przez cztery spółki, które mają swoje siedziby w czterech różnych państwach. Śledczy podejrzewają, że firmy mogą być ze sobą powiązane.  

W oficjalnym komunikacie Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu podaje ich nazwy. Oszustwa dopuściły się: : T2C International LLC z/s w USA, Ceron Worldwide Inkasso Ltd. z/s w Szwajcarii, Service2you Ltd. z/s w Gibraltarze, Imperia Corporation (wcześniej Benazzo International) sp. z o.o. z/s w Warszawie, Kancelaria Windykacji Sądowej sp. z o.o. z/s w Warszawie.

Na czym polegało oszustwo? Portal olsztyn.com ujawnił metodę działania spółki T2C International LLC z/s z USA. Jest to podejrzany podmiot, który nie cieszy się zbyt dobrą renomą w internecie i nieustannie zmienia adres na terenie Polski.

Okazuje się, że ta firma nie prowadziła sprzedaży internetowej - pracownicy telefonowali do losowych osób, aby poinformować o wygranej bieliźnie. Zwycięzcy musieli tylko opłacić koszty przesyłki (19,90 zł), aby otrzymać nagrodę. Tu zaczynały się ich kłopoty.

Jedna z poszkodowanych relacjonowała, że spółka próbowała wyłudzić od niej więcej pieniędzy. - Dostałam list od firmy T2C INTERNATIONAL LLC zarejestrowaną w USA , z nową przesyłką niezamawianej bielizny tym razem 3 sztuki i informacją, że mam zaległość. Łącznie wyszło, że mam do zapłacenia 79,70 zł na co się składa się owa zaległość 19,90 zł; 3 sztuki majtek Platinum Collection 39,90 zł oraz koszt pakowania i przesyłka 19,90 zł - zdradziła rozmówczyni portalu.

Ofiary oszustwa proszone o bezzwłoczny kontakt

Choć spółki ukróciły swoje nielegalne praktyki ponad 4 lata temu to w dalszym ciągu nie usłyszały zarzutów. Śledczym udało się przesłuchać wielu świadków. Do prokuratury trafiły setki zgłoszeń, które są związane z internetowym oszustwem.

Jednak zdaniem śledczych skala przestępstwa może być znacznie większa. Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu apeluje do wszystkich poszkodowanych, aby zgłaszali swoje podejrzenia funkcjonariuszom z najbliższego komisariatu policji.

W oficjalnym komunikacie prokuratura wskazuje, że zgłoszenia można nadsyłać do 30 maja. W dokumentacji powinny znaleźć się potwierdzenia przelewów lub wezwania do zapłaty, które poszkodowani dostali od spółek odpowiedzialnych za oszustwo.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli tego nie dopilnujesz, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >