Osiedle w Katowicach będzie rewolucją
Flickr.com/Kris Duda
Autor Kasper Starużyk - 26 Czerwca 2020

Powstanie nowe ekologiczne osiedle. Koszt budowy? Dwa miliardy złotych

Osiedle składające się w 56% z terenów zielonych. Taki kompleks powstanie wkrótce w Katowicach. Na pohutniczym terenie trwają prace przy budowie ekologicznego osiedla Nowy Wełnowiec. Z osiedla całkowicie wyeliminowany zostanie ruch samochodowy. To piesi będą górą, samochody muszą zjechać pod ziemię.

Osiedle Nowy Wełnowiec będzie ekologiczną, wielofunkcyjną nową dzielnicą Katowic zapowiada EuroBuild. Osiedle powstaje w północnej części miasta, na terenach pohutniczych. Jak zapowiada serwis, szykuje się naprawdę nie lada rewolucja w projektowaniu nowych blokowisk. 56% terenu osiedla mają stanowić tereny zielone. Ruch samochodów ma zostać ograniczony do absolutnego minimum. Wygląda na to, że to koniec z popeerelowską manią wysyłania pieszych do podziemi, na nowym osiedlu to samochody mają się chować pod powierzchnię.

Osiedle może być eko

Osiedle ma kosztować ponad 2 miliardy złotych. Jak to wpłynie na cenę mieszkań? Przyglądamy się inwestycji, która realizowana będzie w kwartale między aleją Korfantego, a ulicą Konduktorską. Obszar osiedla to aż 25 hektarów powierzchni. Zostanie on całkowicie odmieniony. Zapuszczone poprzemysłowe tereny będę rekultywowane i rewitalizowane. Inwestor zapewnia, że tereny będą przywrócone miastu i mieszkańcom, donosi EuroBuild.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Osiedle planowane jest na około 270 tysięcy metrów kwadratowych naziemnej powierzchni użytkowej - najwięcej zajmą, oczywiście, mieszkania - szacunkowo będzie to 57% terenu. Na nowym osiedlu znajdzie się także miejsce do pracy, pod biura przeznaczone zostanie 11% powierzchni. Mieszkańcy i pracownicy Nowego Wełnowca będą mogli wyskoczyć na zakupy do znajdujących się na osiedlu sklepów i pasaży - zarezerwowano na to 15% terenu inwestycyjnego. Zaplanowano także miejsce na działalność artystyczną i kulturalną - powstaną m.in. kina, szkoły, przedszkole i żłobek.

Tak dla pieszych, nie dla samochodów. Rewolucyjne osiedle

Osiedle zaplanowane jest na nieco ponad 3 tysiące mieszkań, pokoi hotelowych oraz studenckich. Autorem koncepcji Nowego Wełnowca jest pracownia Jems Architekci. W projekt zaangażowanych jest szereg firm. Jak podają eksperci z EuroBuild, na osiedlu ma zostać praktycznie całkowicie wyeliminowany ruch samochodowy - pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa, a także w końcu mieszkańcy i pracownicy będą mogli swobodnie poruszać się po terenach zielonych. Dla zmotoryzowanych zostanie wybudowany podziemny parking na 5,5 tysiąca samochodów, a także całe labirynty podziemnych ulic i dojazdów.

Wstępny szacunki nowego katowickiego osiedla mówią o kosztach rzędu 2 miliardów złotych. Spółka wystosowała wniosek o kredyt bankowy na sfinansowanie inwestycji oraz opracowanie projektów: budowlanego i wykonawczego. Budowa ma odbywać się w 7 etapach inwestycyjnych. Trzymamy kciuki za powodzenie budowy. Nowe osiedle byłoby rewolucją na polskim rynku budowlanym. Koncepcja jest całkowicie przemyślana - zakłada budowę wszystkie co niezbędne - mieszkań, żłobków, szkół, kin, terenów handlowych, ale także biur, w których będą pracowali mieszkańcy. Nowa dzielnica zrywa także ze wstydliwym polskim trendem "miast dla samochodów".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News