BiznesINFO.pl Twój portfel Już pewne, będzie nowa opłata. Za rachunki zapłacimy więcej o 107 złotych
pixabay/krzys16

Już pewne, będzie nowa opłata. Za rachunki zapłacimy więcej o 107 złotych

11 sierpnia 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Opłata mocowa podniesie ceny za energię

Opłata mocowa według szacunków Forum Energii może zapewnić wpływy nawet wysokości 5,4 miliarda złotych. Jak pisze money.pl, w związku nową opłatą, wzrosną ceny energii o około 40-45 zł za megawatogodzinę MWh. Obecnie przeciętne zużycie energii wynosi 2375 KWh rocznie w gospodarstwie domowym, w efekcie roczny wzrost rachunków wyniósłby średnio 107 zł rocznie.

Jak twierdzą analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przy założeniu, że taryfy na energię elektryczną nie zmienią się względem obecnego roku, w związku z opłatą mocową w 2021 można spodziewać się wzrostu o 5,5-7 procent. To ile zapłacimy ostatecznie, będzie zależne od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Pieniądze trafią do spółek energetycznych

Opłata mocowa ma być doliczana do opłaty dystrybucyjnej, którą płacimy przy opłacaniu każdego rachunku za energię. Nowa danina będzie wprowadzona na mocy ustawy o rynku mocy, uchwalonej pod koniec 2017 roku. W założeniu projekt miał zapobiegać niedoborom mocy wytwórczych, poprzez finansową zachętę do modernizacji istniejących elektrowni.

Pieniądze z opłaty mocowej trafią do spółek energetycznych. Opłata miała wejść w życie jeszcze w październiku 2020 roku, a jej wysokość byłaby ustawiona do 30 września. Ostatecznie podjęto decyzję o jej przesunięciu do 1 stycznia 2021 roku.

<

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie