BiznesINFO.pl Polska i Świat Odbiorą auto, zlicytują je i sprzedadzą za pół darmo. Niedługo wchodzą nowe przepisy
Pixabay/AndrzejRembowski

Odbiorą auto, zlicytują je i sprzedadzą za pół darmo. Niedługo wchodzą nowe przepisy

21 stycznia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

14 marca 2024 roku zostaną wprowadzone nowe, zaostrzone kary za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Pojazdy osób, które jechały na podwójnym gazie, mogą trafić na licytację. Samochód mogą jednak stracić nie tylko pijani kierowcy.

Za to stracisz samochód

Już od 14 marca kierowcy, którzy rozważali prowadzenie pod wpływem alkoholu , powinni się bardzo poważnie zastanowić - kara będzie ogromna. W wielu przypadkach osoba, która dopuściła się takiego wykroczenia, będzie musiała liczyć się z utratą samochodu. Ten zostanie wystawiony na licytację i sprzedany za pół darmo . W jednym przypadku kara ta obejmie jednak nie tylko pijanych kierowców.
Nowy przepis, chociaż jeszcze nie wszedł w życie, już wywołuje kontrowersje. Nie brakuje głosów krytyki, według których taka kara jest zbyt ostra, ale również entuzjastów, zdaniem których takie przepisy są konieczne, by zniechęcić do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Seniorzy mogą otrzymać nawet 1408 zł. Wiadomo, kiedy ruszą wypłaty

Kiedy samochód trafi na licytację?

Utrata samochodu będzie zależeć od decyzji sądu w przypadku, kiedy poziom alkoholu we krwi nie przekroczył 1,0 promila. Jest jednak kilka przypadków, które nie pozostawiają złudzeń. Dotyczy to sytuacji, kiedy kierowca mający powyżej 1,0. promila alkoholu we krwi spowodował wypadek lub stężenie alkoholu przekroczyło 1,5 promila. Samochód straci również kierowca, który miał w organizmie "jedynie" powyżej 0,5 promila, jeśli prowadził pod wpływem alkoholu po raz drugi w ciągu 24 miesięcy.
Kara obejmie też trzeźwych kierowców. Z utratą pojazdu muszą liczyć się ci, którzy spowodowali wypadek, a następnie uciekli z miejsca zdarzenia.
W przypadku, kiedy samochód nie był własnością kierowcy lub już po popełnieniu przestępstwa przestał nim być - poprzez darowanie, zbycie lub zatajenie - kierowca poniesie karę w wysokości równowartości pojazdu.
Na odwołanie się od wyroku oskarżony będzie miał 14 dni.

Procedura i koszty OC

Po zatrzymaniu samochód trafi na parking depozytowy , gdzie pozostanie do uprawomocnienia się wyroku. Kosztami parkingu i holowania zostanie obciążony Skarb Państwa, jednak kiedy wyrok stanie się prawomocny, koszty zostaną przeniesione na kierowcę.
Sprawca wykroczenia powinien się liczyć również z koniecznością zakupu nowego ubezpieczenia OC - poprzednie bowiem utraci ważność.

Jak wygląda licytacja?

Zatrzymany pojazd zostanie poddany licytacji komorniczej , w której udział będą mogły wziąć osoby prawne i fizyczne posiadające polskie obywatelstwo i pełnię zdolności do czynności prawnych. Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, nie mogą być dłużnikami Skarbu Państwa.
Samochód może trafić na dwie licytacje. W pierwszej cena wywoławcza sięgnie 75% wartości ustalonej przez rzeczoznawcę, jednak jeśli w takim przypadku pojazd nie znajdzie kupca, cena w trakcie drugiej licytacji zostanie obniżona do zaledwie 50%.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Popełnisz prosty błąd podczas kontroli i dostaniesz 500 zł. mandatu. Jak uniknąć kary?
Policja rusza na drogi. Zapowiedziano masowe kontrole, kierowcy muszą uważać
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie