Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od kwietnia ZUS wypłaca wyższe odszkodowania. Nie tylko za wypadek w pracy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 20.04.2024 13:03

Od kwietnia ZUS wypłaca wyższe odszkodowania. Nie tylko za wypadek w pracy

ZUS, koperta, pieniądze
Fot. East News/Marek Bazak

1 kwietnia stawki odszkodowań za wypadek w pracy, a także z tytułu choroby zawodowej poszły w górę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci również wyższe odszkodowanie dla rodziny zmarłego. Komu przysługują pieniądze z ZUS?

Ile wynosi odszkodowanie za wypadek w pracy?

Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wypłacane jest jednorazowo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kwocie równiej 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Mogą otrzymać je osoby ubezpieczone, które doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Od początku tego miesiąca kwota odszkodowania jest jednak wyższa. Do tej pory wspomniane 20% wynosiło 1269 zł. Teraz jest to już 1431 zł, czyli o 162 zł więcej. Stawka ta będzie obowiązywać jeszcze przez rok, dokładnie do 31 marca 2025 r. Wówczas kwota bazowa ponownie ulegnie zmianie.

Jednocześnie warto pamiętać o możliwości otrzymania z ZUS odszkodowania z tytułu orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Również ta kwota wzrosła z początkiem kwietnia i obecnie wynosi 25 044 zł.
 

W tym roku 14. emerytura będzie niższa? Niektórzy seniorzy nie dostaną ani grosza

Odszkodowanie dla rodziny zmarłego

1 kwietnia wzrosła również kwota odszkodowania, które przysługuje rodzinie zmarłego. Pieniądze mogą trafić w ręce małżonka, dzieci czy rodzica, a podstawowa kwota jednorazowego świadczenia to 128 799 zł, czyli o 14 568 zł więcej, niż jeszcze miesiąc temu. 

Jeśli jednak od odszkodowania uprawniony jest więcej niż jeden członek rodziny, np. małżonek i dziecko, świadczenie zostaje zwiększone o dodatkowe 25 044 zł, a następnie równo rozdzielona między osoby upoważnione. 

Warunkiem otrzymania pieniędzy z odszkodowania jest prowadzenie gospodarstwa domowego wspólnie z ubezpieczonym w dniu jego śmierci lub pozostawanie na jego utrzymaniu.
 

ZUS wypłaca więcej pieniędzy. Wystarczy wniosek

W obu przypadkach ZUS nie wypłaci odszkodowania sam z siebie. Niestety, osoby upoważnione do świadczenia muszą pamiętać o złożeniu wniosku

Wraz z nim do Zakładu powinien trafić protokół okoliczności i przyczyn wypadku w pracy, sporządzony przez pracodawcę, lub karta wypadku, a także prawomocny wyrok sądu pracy lub decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez państwowego inspektora sanitarnego.

Wszystkie dokumenty powinny zostać dostarczone do ZUS po zakończeniu okresu leczenia i rehabilitacji przez płatnika składek. Powodem jest konieczność dołączenia do wniosku również informacji o odbytym leczeniu w postaci zaświadczenia o stanie zdrowia OL-9, wystawianego nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku.

źródło: interia wydarzenia