BiznesINFO.pl
NBP-bank-biznesinfo

Biznes Info

Od dziś w sprzedaży nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

27 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Od czwartku 27 stycznia można kupić srebrną monetę kolekcjonerską "Ochrona polskiej granicy wschodniej" o nominale 10 zł. Przed siedzibami NBP, już od rana ustawiają się kolejki.

Na rewersie monety znajdują się sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, żołnierza Wojska Polskiego oraz wizerunek śmigłowca Straży Granicznej na tle fragmentu zarysu Polski z zaznaczonym stylizowanym północnym i wschodnim odcinkiem granicy państwa. Awers przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego.

biznesinfo-1

ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

CZYTAJ DALEJ

Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 160 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 9 lutego 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu dwie monety kolekcjonerskie – złotą o nominale 500 zł i srebrną o nominale 50 zł – „Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski” (kontynuacja serii).

O nowej monecie upamiętniającej ochronę wschodniej granicy Rzeczypospolitej głośno było w połowie listopada. To wtedy kryzys migracyjny przybrał na sile, a polskie służby wysyłały na granicę duże grupy funkcjonariuszy i wojskowych.

Decyzja prezesa NBP zapadła w chwili, gdy stale nasila się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Białoruś zachęca cudzoziemców do przyjazdów do Mińska i próbowania przedostawania się na Zachód przez Litwę, Łotwę i Polskę.

Monety kolekcjonerskie

Narodowy Bank Polski emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu.

Do monet okolicznościowych zaliczają się: monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota lub srebra, oraz monety obiegowe o nominale 5 zł, których pierścień wykonany jest ze stopu MN 25, zaś rdzeń z CuAl6Ni2.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >