BiznesINFO.pl Finanse Obowiązkowe ograniczanie energii w UE. Polska się na to nie zgodzi
Domena publiczna

Obowiązkowe ograniczanie energii w UE. Polska się na to nie zgodzi

8 września 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Komisja Europejska zaproponowała przymusowe ograniczanie zużycia energii w UE. Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska się na to nie zgodzi.

Ograniczenie energii elektrycznej 

W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, kiedy pobór energii kosztuje najwięcej. Mówiąc o tym, zaznaczyła, że “ musimy oszczędzać prąd w sposób inteligentny ”.

Ursula von der Leyen chce także, by firmy produkujące energię elektryczną po niskich kosztach kierowały swoje zyski na wsparcie słabszych ludzi i firm, byłaby to tzw. opłata solidarnościowa. Szefowa KE oceniła, że sytuacja jest paradoksalna, ponieważ klienci płacą astronomiczne rachunki, a wielkie firmy energetyczne mają ogromne zyski (PAP).

Polska przeciwna

W środę na antenie Polsat News o opinię na temat pomysłu Komisji Europejskiej zapytano minister środowiska i klimatu Annę Moskwę.

– Będziemy przeciwko. Każde przedsiębiorstwo ma prawo podejmować decyzję samodzielnie, każde państwo w polityce energetycznej ma swoje własne kompetencje. Rozumiem, że pani przewodnicząca by chciała, żebyśmy oszczędzali energię i może apelować, może zachęcać, może pokazywać dobre przykłady, ale nie ma żadnych kompetencji, żeby jakiekolwiek państwo do tego zmuszać — powiedziała minister Moskwa.

Minister przypomniała, że wcześniej Komisja zaproponowała przymusowe ograniczenie zużycia gazu, czemu Polska również się sprzeciwiła. Ostatecznie ograniczenie jest dobrowolne. Ma nadzieję, że dyskusja o ograniczeniu energii elektrycznej zakończy się podobnie.

Anna Moskwa została także zapytana o pomysł wprowadzenia opłaty solidarnościowej od koncernów energetycznych, dzięki której państwa członkowskie miałby wspierać gospodarstwa domowe. Minister uznała, że to ten pomysł również leży w kompetencjach państw, a nie Komisji Europejskiej.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie