BiznesINFO.pl
Od soboty (05.09) w wybranych powiatach obowiązywać będą nowe obostrzenia.

biznesinfo

Rząd znowu zmienił listę żółtych i czerwonych stref. Nowe obostrzenia będą obowiązywać już od jutra

4 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Od soboty (05.09) do stref czerwonych i żółtych trafią nowe powiaty. Ministerstwo Zdrowia już opublikowało zaktualizowaną listę powiatów, w których wprowadzone zostaną bardziej rygorystyczne obostrzenia sanitarne. Duża liczba powiatów zaliczona została do

Wiemy, w których powiatach obowiązywać będą od soboty dodatkowe obostrzenia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek (04.09) najnowsze dane na temat dobowego przyrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Pojawiło się 691 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia. Największy przyrost zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim (121), małopolskim (120), wielkopolskim (93) i podkarpackim (92), z kolei najmniejszy - w kujawsko-pomorskim (11), opolskim (9), podlaskim (8) i zachodniopomorskim (2). W ciągu ostatniej doby w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 8 kolejnych osób, z których większość miała choroby współistniejące. Najmłodszą ofiarą wirusa był 58-letni mężczyzna z Poznania. 

Wśród komunikatów Ministerstwa Zdrowia znalazła się także informacja na temat dodatkowych obostrzeń, które wprowadzone zostaną w kolejnych powiatach zaliczonych do strefy żółtej lub czerwonej, jak również lista powiatów zaliczonych do strefy niebieskiej, które ze względu na rosnącą liczbę zakażeń zagrożone są wprowadzeniem w nich w nieodległym czasie zaostrzonego rygoru sanitarnego. Ta ostatnia lista niebezpiecznie się wydłuża. 

Obostrzenia mogą wkrótce zacząć obowiązywać w kolejnych dziesięciu powiatach

Z opublikowanego w piątek (04.09) komunikatu Ministerstwa Zdrowia możemy się dowiedzieć, że od soboty (05.09) do strefy czerwonej z najbardziej rygorystycznymi obostrzeniami sanitarnymi należeć będą powiaty limanowski i pajęczański oraz Nowy Sącz. Z kolei do strefy żółtej zaliczać się będą powiaty: nowosądecki, łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski i kłobucki. Najdłuższa jest jednak lista powiatów zaliczonych do strefy niebieskiej, czyli tych, które - ze względu na rosnącą liczbę zakażeń - mogą wkrótce zostać zaliczone do strefy żółtej lub nawet czerwonej. Zaostrzeniem rygoru sanitarnego zagrożonych jest 10 kolejnych powiatów: łańcucki, kościerski, otwocki, Skierniewice, ostrowski, starogardzki, tatrzański, nowotarski, żuromiński oraz wieluński. 

Do strefy żółtej zaliczane są powiaty, w których liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni przekracza 6. Jeśli z kolei liczba potwierdzonych przypadków przekroczy 12, powiat zaliczony zostaje do strefy czerwonej. Z czym konkretnie wiąże się zaliczenie danego powiatu do strefy czerwonej lub żółtej? Przede wszystkim zmieniają się limity uczestników zgromadzeń, mszy, wesel czy wydarzeń kulturalnych. Przykładowo - w strefie żółtej limit uczestników wesela wynosi 100 osób nie licząc obsługi, a w strefie czerwonej - 50 osób. W siłowniach na terenie strefy żółtej może przebywać 1 osoba na 7 mkw, a na terenie strefy czerwonej - 1 osoba na 10 mkw. W obu strefach widownia w kinach może być zapełniona w najwyżej 25. procentach. Szczegółowe różnice w obostrzeniach dotyczących konkretnych zgromadzeń czy działalności dla strefy żółtej i czerwonej sprawdzić można pod adresem gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow.

Tagi:

MaseczkiKoronawirus

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >